1/2

Alexander Puschkin,

Al...

translated by Manfred Retzlaff

Esperantigo laŭ la rusa origina teksto.

Memoras ofte mi pri tio: aperis iam vi al mi, samkiel fuĝa mir-vizio, de l’ pura belo la geni’.

En la turmentoj de l’ amaraj afliktoj kaj melankoli’ aperis viaj trajtoj karaj, la mildan voĉon aŭdis mi.

La jaroj pasis, forbloviĝis subite tiuj sonĝoj ĉi, la belaj trajtoj ekpaliĝis, forgesis vian voĉon mi.

Kviete pasis tagoj miaj en la ekzil’, sen emoci’, sen Dio, sen inspiroj iaj, ne ploris, vivis, amis mi.

Vekiĝis nun animo mia, kaj ree ekaperis vi, samkiel fuĝa vid’ vizia, de l’ pura belo la geni’.

…

2/2

Nun ree batas kun sentemo en mia brusto mia kor’, inspir’ revenis kaj kredemo kaj viv’ kaj am’ kaj ree plor’.

Translation of the Russian poem “K....” by Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2006-09-20.

MR-153-6 / Arg-305-730 (2006-12-04 12:17:37)

Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, *04.11.1938) en Decembro de 2000 laŭ la origina rusalingva teksto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=730