1/2

Alexander Puschkin,  Alexander Puschkin,
Al...  K....

tradukita de Manfred Retzlaff

Esperantigo laŭ la rusa origina teksto.

Memoras ofte mi pri tio: aperis iam vi al mi, samkiel fuĝa mir-vizio, de l’ pura belo la geni’.

Я помню чудное мгновенье: Передо мной явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

En la turmentoj de l’ amaraj afliktoj kaj melankoli’ aperis viaj trajtoj karaj, la mildan voĉon aŭdis mi.

В томленьях грусти безнадежной, В тревогах шумной суеты, Звучал мне долго голос нежный, И снились милые черты.

La jaroj pasis, forbloviĝis subite tiuj sonĝoj ĉi, la belaj trajtoj ekpaliĝis, forgesis vian voĉon mi.

Шли годы. Бурь порыв мятежный Рассеял прежние мечты. И я забыл твой голос нежный, Твои небесные черты.

Kviete pasis tagoj miaj en la ekzil’, sen emoci’, sen Dio, sen inspiroj iaj, ne ploris, vivis, amis mi.

В глуши, во мраке заточенья Тянулись тихо дни мои Без божества, без вдохновенья, Без слез, без жизни, без любви.

Vekiĝis nun animo mia, kaj ree ekaperis vi, samkiel fuĝa vid’ vizia, de l’ pura belo la geni’.

Душе настало пробужденье: И вот опять явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

…  …

2/2

Nun ree batas kun sentemo en mia brusto mia kor’, inspir’ revenis kaj kredemo kaj viv’ kaj am’ kaj ree plor’.

И сердце бьется в упоенье, И для него воскресли вновь И божество и вдохновенье, И жизнь, и слезы, и любовь.

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2006-09-20.

MR-153-6 / Arg-305-730 (2006-12-04 12:17:37)

Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, *04.11.1938) en Decembro de 2000 laŭ la origina rusalingva teksto.

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29).

Arg-305-616 (2005-04-22 16:27:34)

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=730,616