1/2

Alexander Puschkin, Alexander Puschkin, Alexander Puschkin,

Alexander Puschkin,

Al....  Al...  An ...  K....

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Karoline Jänisch

Esperantigo laŭ la germana traduko de Karoline Jänisch Esperantigo laŭ la rusa origina teksto.

Momenton vi ja estis

mia, vi foje staris antaŭ

mi, Vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Memoras ofte mi

pri tio: aperis iam vi al mi, samkiel fuĝa mir-

vizio, de l’ pura belo la

geni’.

Ein Augenblick ist mein

gewesen: Du standst vor mir mit ei-

nemmal, Ein rasch entfliegend Wun-

derwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

Я помню чудное мгновенье: Передо мной явилась

ты, Как мимолетное

виденье, Как гений чистой

красоты.

Dolor-espere sopi-

rante, en la bruado de l’

homar’ la dolĉan voĉon

ekaŭdante, mi sonĝis pri l’

okulo-par’.

En la turmentoj de

l’ amaraj afliktoj kaj melan-

koli’ aperis viaj trajtoj

karaj, la mildan voĉon

aŭdis mi.

Im schmerzlich hoffnungs-

losen Sehnen, Im ew’gen Lärm der Men-

schenschar, Hört‘ ich die süße Stimme

tönen, Träumt‘ ich das milde Au-

genpaar.

В томленьях грусти безнадежной, В тревогах шумной

суеты, Звучал мне долго голос нежный, И снились милые

черты.

Sed dum la viv-

batal’ multjara, dum la restado en la

sol’, paliĝis la memor’ de

l’ kara aspekto via kaj pa-

rol’.

La jaroj pasis, for-

bloviĝis subite tiuj sonĝoj

ĉi, la belaj trajtoj ek-

paliĝis, forgesis vian voĉon

mi.

Allein im Kampf mit dem

Geschicke Und in der Jahre düsterm

Gang Vergaß ich deine Engels-

blicke Und deiner Stimme süßen

Klang.

Шли годы. Бурь порыв мятежный Рассеял прежние

мечты. И я забыл твой голос

нежный, Твои небесные черты.

Mi jarojn en karcero

restis, ne kredis plu je l’ ka-

ra Di’, malplena mia brusto

estis, ne ploris, vivis, amis

mi.

Kviete pasis tagoj

miaj en la ekzil’, sen

emoci’, sen Dio, sen inspi-

roj iaj, ne ploris, vivis,

amis mi.

Und lange Kerkertage

kannt‘ ich, Es ward die Brust mir stumm und leer, Für keine Gottheit mehr entbrannt‘ ich, Nicht weint‘ ich, lebt‘ ich, liebt‘ ich mehr.

В глуши, во мраке заточенья Тянулись тихо дни

мои Без божества, без вдохновенья, Без слез, без жизни, без любви.

…  …  …  …

2/2

Saniĝas nun animo

mia. Vi ree staras antaŭ

mi, vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Vekiĝis nun animo

mia, kaj ree ekaperis vi, samkiel fuĝa vid’

vizia, de l’ pura belo la

geni’.

Es darf die Seele nun gene-

sen: Und du erscheinst zum

zweitenmal, Ein rasch entfliegend Wun-

derwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

Душе настало пробужденье: И вот опять явилась

ты, Как мимолетное

виденье, Как гений чистой

красоты.

Nun ree batas kun

pasio La vekiĝinta kor’ en

mi, denove ardas ĝi por

Dio kaj vivas, ploras,

amas ĝi.

Nun ree batas kun

sentemo en mia brusto mia

kor’, inspir’ revenis kaj

kredemo kaj viv’ kaj am’ kaj

ree plor’.

Und wieder schlägt das Herz voll Weihe. Sein Todesschlummer ist

vorbei, Für eine Gottheit glüht’s

auf’s neue, Es lebt, es weint, es liebt

auf’s neu.

И сердце бьется в

упоенье, И для него воскресли

вновь И божество и вдохновенье, И жизнь, и слезы, и

любовь.

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-05.

MR-153-2a / Arg-305-618 (2006-09-20 09:31:05)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, faris laŭ la germanigo de sino Karoline Jänisch (Pawlowa).

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2006-09-20.

MR-153-6 / Arg-305-730 (2006-12-04 12:17:37)

Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, *04.11.1938) en Decembro de 2000 laŭ la origina rusalingva teksto.

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en la Germanan de Karoline Jänisch (Karolina Pawlowa).

Arg-305-617 (2005-04-22 16:38:07)

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29).

Arg-305-616 (2005-04-22 16:27:34)

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=618,730,617,616