1/2

Alexander Puschkin,  Alexander Puschkin,  Alexander Puschkin,
Al....  K....  An ...
übersetzt von Manfredo Ratislavo  übersetzt von Karoline Jänisch

Esperantigo laŭ la germana traduko de Karoline Jänisch

Momenton vi ja estis mia, vi foje staris antaŭ mi, Vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Я помню чудное мгновенье: Передо мной явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Ein Augenblick ist mein gewesen: Du standst vor mir mit einemmal, Ein rasch entfliegend Wunderwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

Dolor-espere sopirante, en la bruado de l’ homar’ la dolĉan voĉon ekaŭdante, mi sonĝis pri l’ okulo-par’.

В томленьях грусти безнадежной, В тревогах шумной суеты, Звучал мне долго голос нежный, И снились милые черты.

Im schmerzlich hoffnungslosen Sehnen, Im ew’gen Lärm der Menschenschar, Hört‘ ich die süße Stimme tönen, Träumt‘ ich das milde Augenpaar.

Sed dum la viv-batal’ multjara, dum la restado en la sol’, paliĝis la memor’ de l’ kara aspekto via kaj parol’.

Шли годы. Бурь порыв мятежный Рассеял прежние мечты. И я забыл твой голос нежный, Твои небесные черты.

Allein im Kampf mit dem Geschicke Und in der Jahre düsterm Gang Vergaß ich deine Engelsblicke Und deiner Stimme süßen Klang.

Mi jarojn en karcero restis, ne kredis plu je l’ kara Di’, malplena mia brusto estis, ne ploris, vivis, amis mi.

В глуши, во мраке заточенья Тянулись тихо дни мои Без божества, без вдохновенья, Без слез, без жизни, без любви.

Und lange Kerkertage kannt‘ ich,

Es ward die Brust mir stumm und leer, Für keine Gottheit mehr entbrannt‘ ich, Nicht weint‘ ich, lebt‘ ich, liebt‘ ich mehr.

…  …  …

2/2

Saniĝas nun animo mia. Vi ree staras antaŭ mi, vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Душе настало пробужденье: И вот опять явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Es darf die Seele nun genesen: Und du erscheinst zum zweitenmal, Ein rasch entfliegend Wunderwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

Nun ree batas kun pasio La vekiĝinta kor’ en mi, denove ardas ĝi por Dio kaj vivas, ploras, amas ĝi.

И сердце бьется в упоенье, И для него воскресли вновь И божество и вдохновенье, И жизнь, и слезы, и любовь.

Und wieder schlägt das Herz voll Weihe.

Sein Todesschlummer ist vorbei, Für eine Gottheit glüht’s auf’s neue, Es lebt, es weint, es liebt auf’s neu.

Übersetzung des russischen Gedichtes “K....” von Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 1984-05.

MR-153-2a / Arg-305-618 (2006-09-20 09:31:05)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, faris laŭ la germanigo de s-ino Karoline Jänisch (Pawlowa).

Verfasser dieses russischen Gedichtes ist Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29).

Arg-305-616 (2005-04-22 16:27:34)

Übersetzung des russischen Gedichtes “K....” von Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) ins Deutsche durch Karoline Jänisch (Karolina Pawlowa).

Arg-305-617 (2005-04-22 16:38:07)