1/2

Alexander Puschkin, Alexander Puschkin, Alexander Puschkin,

Alexander Puschkin,

K....  Al...  Al....  An ...

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Karoline Jänisch

Esperantigo laŭ la rusa origina teksto.

Esperantigo laŭ la germana traduko de Karoline Jänisch

Я помню чудное

мгновенье: Передо мной явилась

ты, Как мимолетное

виденье, Как гений чистой

красоты.

Memoras ofte mi pri tio: aperis iam vi al mi, samkiel fuĝa mir-

vizio, de l’ pura belo la

geni’.

Momenton vi ja estis

mia, vi foje staris antaŭ

mi, Vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Ein Augenblick ist mein

gewesen: Du standst vor mir mit ei-

nemmal, Ein rasch entfliegend Wun-

derwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

В томленьях грусти

безнадежной, В тревогах шумной

суеты, Звучал мне долго

голос нежный, И снились милые

черты.

En la turmentoj de l’ amaraj afliktoj kaj melan-

koli’ aperis viaj trajtoj

karaj, la mildan voĉon aŭdis mi.

Dolor-espere sopi-

rante, en la bruado de l’

homar’ la dolĉan voĉon ekaŭdante, mi sonĝis pri l’ okulo-par’.

Im schmerzlich hoffnungs-

losen Sehnen, Im ew’gen Lärm der Men-

schenschar, Hört‘ ich die süße Stimme

tönen, Träumt‘ ich das milde Au-

genpaar.

Шли годы. Бурь

порыв мятежный Рассеял прежние

мечты. И я забыл твой голос

нежный, Твои небесные черты.

La jaroj pasis, forbloviĝis subite tiuj sonĝoj

ĉi, la belaj trajtoj ekpaliĝis, forgesis vian voĉon

mi.

Sed dum la vivbatal’ multjara, dum la restado en la

sol’, paliĝis la memor’ de

l’ kara aspekto via kaj pa-

rol’.

Allein im Kampf mit dem

Geschicke Und in der Jahre düsterm

Gang Vergaß ich deine Engels-

blicke Und deiner Stimme süßen

Klang.

В глуши, во мраке

заточенья Тянулись тихо дни

мои Без божества, без

вдохновенья, Без слез, без жизни,

без любви.

Kviete pasis tagoj

miaj en la ekzil’, sen emoci’, sen Dio, sen inspiroj iaj, ne ploris, vivis, amis mi.

Mi jarojn en karcero

restis, ne kredis plu je l’ ka-

ra Di’, malplena mia brusto

estis, ne ploris, vivis, amis

mi.

Und lange Kerkertage

kannt‘ ich, Es ward die Brust mir stumm und leer, Für keine Gottheit mehr entbrannt‘ ich, Nicht weint‘ ich, lebt‘ ich, liebt‘ ich mehr.

…  …  …  …

2/2

Душе настало

пробужденье: И вот опять явилась

ты, Как мимолетное

виденье, Как гений чистой

красоты.

Vekiĝis nun animo

mia, kaj ree ekaperis vi, samkiel fuĝa vid’

vizia, de l’ pura belo la

geni’.

Saniĝas nun animo

mia. Vi ree staras antaŭ

mi, vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Es darf die Seele nun gene-

sen: Und du erscheinst zum

zweitenmal, Ein rasch entfliegend Wun-

derwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

И сердце бьется в

упоенье, И для него воскресли

вновь И божество и

вдохновенье, И жизнь, и слезы, и

любовь.

Nun ree batas kun

sentemo en mia brusto mia

kor’, inspir’ revenis kaj

kredemo kaj viv’ kaj am’ kaj

ree plor’.

Nun ree batas kun

pasio La vekiĝinta kor’ en

mi, denove ardas ĝi por

Dio kaj vivas, ploras, amas ĝi.

Und wieder schlägt das Herz voll Weihe. Sein Todesschlummer ist

vorbei, Für eine Gottheit glüht’s

auf’s neue, Es lebt, es weint, es liebt

auf’s neu.

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29).

Arg-305-616 (2005-04-22 16:27:34)

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2006-09-20.

MR-153-6 / Arg-305-730 (2006-12-04 12:17:37)

Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, *04.11.1938) en Decembro de 2000 laŭ la origina rusalingva teksto.

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-05.

MR-153-2a / Arg-305-618 (2006-09-20 09:31:05)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, faris laŭ la germanigo de sino Karoline Jänisch (Pawlowa).

Traduko de la Rusa poemo “K....” de Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) en la Germanan de Karoline Jänisch (Karolina Pawlowa).

Arg-305-617 (2005-04-22 16:38:07)

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=616,730,618,617