1/2

Alexander Puschkin,  Alexander Puschkin, Alexander Puschkin,
K....  Al...  An ...

translated by Manfred Retzlaff

translated by Karoline Jänisch

Esperantigo laŭ la rusa origina teksto.

Я помню чудное мгновенье: Передо мной явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Memoras ofte mi pri tio: aperis iam vi al mi, samkiel fuĝa mir-vizio, de l’ pura belo la geni’.

Ein Augenblick ist mein gewesen: Du standst vor mir mit einemmal, Ein rasch entfliegend Wunderwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

В  томленьях  грусти

безнадежной, В тревогах шумной суеты, Звучал мне долго голос

нежный, И снились милые черты.

En la turmentoj de l’

amaraj afliktoj kaj melankoli’ aperis viaj trajtoj karaj, la mildan voĉon aŭdis mi.

Im schmerzlich hoffnungslosen Seh-

nen, Im ew’gen Lärm der Menschen-

schar, Hört‘ ich die süße Stimme tönen, Träumt‘ ich das milde Augenpaar.

Шли годы. Бурь порыв

мятежный Рассеял прежние мечты. И я забыл твой голос нежный, Твои небесные черты.

La jaroj pasis, forbloviĝis subite tiuj sonĝoj ĉi, la belaj trajtoj ekpaliĝis, forgesis vian voĉon mi.

Allein im Kampf mit dem Geschicke Und in der Jahre düsterm Gang Vergaß ich deine Engelsblicke Und deiner Stimme süßen Klang.

В глуши, во мраке заточенья Тянулись тихо дни мои Без божества, без

вдохновенья, Без слез, без жизни, без

любви.

Kviete pasis tagoj miaj en la ekzil’, sen emoci’, sen Dio, sen inspiroj iaj, ne ploris, vivis, amis mi.

Und lange Kerkertage kannt‘ ich, Es ward die Brust mir stumm und

leer, Für keine Gottheit mehr entbrannt‘

ich, Nicht weint‘ ich, lebt‘ ich, liebt‘ ich

mehr.

Душе настало пробужденье: И вот опять явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Vekiĝis nun animo mia, kaj ree ekaperis vi, samkiel fuĝa vid’ vizia, de l’ pura belo la geni’.

Es darf die Seele nun genesen: Und du erscheinst zum zweitenmal, Ein rasch entfliegend Wunderwesen, Der reinen Schönheit Ideal.

…  …  …

2/2

И сердце бьется в упоенье, И для него воскресли вновь И божество и вдохновенье, И жизнь, и слезы, и любовь.

Nun ree batas kun sente-

mo en mia brusto mia kor’, inspir’ revenis kaj krede-

mo kaj viv’ kaj am’ kaj ree

plor’.

Und wieder schlägt das Herz voll

Weihe. Sein Todesschlummer ist vorbei, Für eine Gottheit glüht’s auf’s neue, Es lebt, es weint, es liebt auf’s neu.

Author of this Russian poem is Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29).

Arg-305-616 (2005-04-22 16:27:34)

Translation of the Russian poem “K....” by Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2006-09-20.

MR-153-6 / Arg-305-730 (2006-12-04 12:17:37)

Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, *04.11.1938) en Decembro de 2000 laŭ la origina rusalingva teksto.

Translation of the Russian poem “K....” by Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) into German by Karoline Jänisch (Karolina Pawlowa).

Arg-305-617 (2005-04-22 16:38:07)

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=616,730,617