1/2

Alexander Puschkin,  Alexander Puschkin,
Al....  K....

übersetzt von Manfredo Ratislavo

Esperantigo laŭ la germana traduko de Karoline Jänisch

Momenton vi ja estis mia, vi foje staris antaŭ mi, Vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Я помню чудное мгновенье: Передо мной явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Dolor-espere sopirante, en la bruado de l’ homar’ la dolĉan voĉon ekaŭdante, mi sonĝis pri l’ okulo-par’.

В томленьях грусти безнадежной, В тревогах шумной суеты, Звучал мне долго голос нежный, И снились милые черты.

Sed dum la viv-batal’ multjara, dum la restado en la sol’, paliĝis la memor’ de l’ kara aspekto via kaj parol’.

Шли годы. Бурь порыв мятежный Рассеял прежние мечты. И я забыл твой голос нежный, Твои небесные черты.

Mi jarojn en karcero restis, ne kredis plu je l’ kara Di’, malplena mia brusto estis, ne ploris, vivis, amis mi.

В глуши, во мраке заточенья Тянулись тихо дни мои Без божества, без вдохновенья, Без слез, без жизни, без любви.

Saniĝas nun animo mia. Vi ree staras antaŭ mi, vi pura ideal’ gracia de l’ belo efemera vi.

Душе настало пробужденье: И вот опять явилась ты, Как мимолетное виденье, Как гений чистой красоты.

Nun ree batas kun pasio La vekiĝinta kor’ en mi, denove ardas ĝi por Dio kaj vivas, ploras, amas ĝi.

И сердце бьется в упоенье, И для него воскресли вновь И божество и вдохновенье, И жизнь, и слезы, и любовь.

…  …

2/2

Übersetzung des russischen Gedichtes “K....” von Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 1984-05.

MR-153-2a / Arg-305-618 (2006-09-20 09:31:05)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, faris laŭ la germanigo de s-ino Karoline Jänisch (Pawlowa).

Verfasser dieses russischen Gedichtes ist Alexander Puschkin (∗1799-05-26 – †1837-01-29).

Arg-305-616 (2005-04-22 16:27:34)

http://www.poezio.net/version?poem-id=305&version-id=,618,616