1/1

Conrad Ferdinand Meyer,  Conrad Ferdinand Meyer,  Conrad Ferdinand Meyer,
Säerspruch  Semista diro  Semantodiro
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Willy Nüesch

Bemeßt den Schritt, bemeßt den Schwung! Die Erde bleibt noch lange jung! Dort fällt ein Korn, das stirbt und ruht. Die Ruh ist süß. Es hat es gut. Hier eins, das durch die Scholle bricht. Es hat es gut. Süß ist das Licht. Und keines fällt aus dieser Welt, Und jedes fällt, wie’s Gott gefällt.

La paŝojn, ĵetojn taksu vi! La ter’, ankoraŭ junas ĝi! Mortonte falas ien gren’. Ja bonas! Estos ĝi sen pen’. Rompiĝas greno tra la ter’. Ja bonas! Dolĉas la aer’. Ne falas el la mondo iu. Laŭ Dia plaĉo falas ĉiu.

Mezuru paŝon kun sever’! Ankoraŭ longe junos ter’! Jen falas grajn’; ripoz’ kaj mort’. Ripozo dolĉas. Bonas sort’. Jen unu sinkas tra la hum’. Ĝi fartas bone. Dolĉas lum’. Ne falas el ĉi mondo ĝi, Ĝi falas laŭ la plaĉ’ de Di’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28).

Arg-301-608 (2005-02-27 19:45:42)

Traduko de la Germana poemo “Säerspruch” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

MR-062-1 / Arg-301-609 (2013-10-06 15:40:21)

Traduko de la Germana poemo “Säerspruch” de Conrad Ferdinand Meyer (Konrado Ferdinando Majero, ∗1825-10-11 – †1898-11-28) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09) en 2005.

Arg-301-641 (2005-08-01 14:17:20)

http://www.poezio.net/version?poem-id=301&version-id=608,609,641