1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lorelej’  The Lorelei  Lorelejo  The Lorelei

tradukita de Leopold Elb tradukita de Mark Twain tradukita de Joachim Gießner tradukita de L. W. Garnham

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia

memor’.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Malgajon mi sentas

en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratem-

pa foro Vagadas tra mia

anim’.

I do not know what it si-

gnifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ mon-

to lumiĝas En vespersuna bril’.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Jam fluas la Rejn’

en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’

en orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

The air is cool and it dar-

kens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine line.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair; Jen supre kabino

provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden atti-

re glances, She combs her golden

hair.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

She combs with comb

that is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly

enchantment The listener’s ravished

brain:

Ŝi kombas ĝin, kan-

tas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mi-

rige potenca melodi’.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

…  …  …  …

2/3

Kaj sopiregon ek-

sentas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne pria-

tentas, Al monto rigardas li

nur.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

Ŝipiston en eta boa-

to Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky

slip, He only regards dreaded

height.

Mi kredas, ke dro-

nos finfine Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis fei-

ne La Loreleja kan-

tad’.

The pitiless billwos en-

gulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her bale-

ful singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing cra-

ves All to visit her magic

moat.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880