1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lorelej  Lorelej’  The Lorelei  Lorelay

tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Leopold Elb tradukita de Mark Twain tradukita de Hans-Georg Kaiser

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ne scias mi, kial sub-

ita malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enteri-

gita legendo al mi revi-

viĝis.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Min kaptas malgaj’ en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun

persist’.

Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Aere fridetas, trank-

vilas, malhelas jam la Re-

jn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava scen’.

Plej belan knabinon

mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere

kombante.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden

hair; Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el

or’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

She combs with comb that

is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly

enchantment The listener’s ravished

brain:

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

…  …  …  …

2/2

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

The doomed in his drif-

ting shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren

sen halt’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda kan-

tado.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

The pitiless billwos engulf

him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful

singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Mi kredas, ke ondoj

tiras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eli-

ras de Lorelaj-siren’.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun  ĉi  traduk-

version mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=565,71,11,564