1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Lorelay Lorelej’ Die Lorelei [Ne scias mi, kio okazis]

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Leopold Elb tradukita de Paul Gottfried Christaller

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Min kaptas malgaj’

en la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun

persist’.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Ne scias mi, kio oka-

zis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Aere fridetas, trank-

vilas, malhelas jam la Re-

jn’. La monto surpinte

brilas vespere en rava scen’.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges fun-

kelt im Abendsonnenschein.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el

or’.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Die schönste Jungfrau sit-

zet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora

kombil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

Ŝipisto ŝipeton gvi-

das, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vi-

das’, li vidas nur supren

sen halt’.

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsen-

riffe, er schaut nur hinauf in die

Höh.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

Mi kredas, ke ondoj

tiras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eli-

ras de Lorelaj-siren’.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Ich glaube, die Wellen

verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

…  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.