1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Lorelay Lorelej [Ne scias mi, kio okazis]

Lurleia

tradukita de Hans-Georg Kaiser tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de Paul Gottfried Christaller

tradukita de N. N. 01

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Min kaptas malgaj’ en

la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun per-

sist’.

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enterigi-

ta legendo al mi reviviĝis.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volverim.

Aere fridetas, trankvi-

las, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte bri-

las vespere en rava scen’.

Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto re-

brilas.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la vesper’.

Vesperascit et friges-

cit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lu-

cescit, Dum Phoebus occi-

dit.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el or’.

Plej belan knabinon

mi vidas: en ora ornamo brilan-

te, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kom-

bante.

Plej bela virgino jen si-

das mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma

frontis, Se pectit auricoma.

Ŝi kombas per ora kom-

bilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora kom-

bil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Aureolo pectine pec-

tit, Carmen canens pro-

cul, Mirandum id habet

modum Nec non virilem si-

mul.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la

2/3

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen

halt’.

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kantan-

to.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun fer-

vor’.

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos il-

le, Ocli non si sursum

vident.

Mi kredas, ke ondoj ti-

ras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelaj-siren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris krue-

la, per sia mirinda kanta-

do.

Mi kredas: la ondoj

englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navicu-

la, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

…  …  …  …

tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)