1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Die Lorelei  Lorelej’  The Lorelei  [Ne scias mi, kio okazis]

tradukita de Leopold Elb tradukita de L. W. Garnham tradukita de Paul Gottfried Christaller

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Ich weiß nicht, was soll

es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia

memor’.

I do not know what it si-

gnifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ne scias mi, kio oka-

zis al mia tristema kor’: Antikva legendo min kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnenschein.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ mon-

to lumiĝas En vespersuna bril’.

The air is cool and it dar-

kens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the moun-

tain hearkens In evening sunshine line.

La Rejno fluadas trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

The most beautiful Mai-

den entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden atti-

re glances, She combs her golden

hair.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias,

4

ŝi logas kiel magnet’.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

Sie kämmt es mit golde-

nem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersa-

me, gewaltige Melodei.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody

rings.

Ŝi kombas la oran

hararon abundan per ora kombil’, kantante misteran

lidon, ^{5} ravantan kiel sun-

bril’.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Fel-

senriffe, er schaut nur hinauf in

die Höh.

Kaj sopiregon ek-

sentas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne pria-

tentas, Al monto rigardas li

nur.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky

slip, He only regards dreaded

height.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

Ich glaube, die Wellen

verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis fei-

ne La Loreleja kantad’.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing cra-

ves All to visit her magic

moat.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

…  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.