1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine, Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Die Lorelei  Lorelej’  The Lorelei  The Lorelei

tradukita de Leopold Elb tradukita de L. W. Garnham tradukita de Mark Twain

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina tradukversio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ich weiß nicht, was soll

es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht

aus dem Sinn.

Ne scias mi, kial

mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia

memor’.

I do not know what it si-

gnifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone

ages Keeps brooding through my brain:

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnen-

schein.

Vespero jam ek-

malheliĝas, Fluadas la Rejn’

en trankvil’, La supro de l’

monto lumiĝas En vespersuna

bril’.

The air is cool and it

darkens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the mountain hearkens In evening sunshine line.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are drinking The sunset’s flooding

wine;

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

The most beautiful Maiden entrances Above wonderfully the-

re, Her beautiful golden attire glances, She combs her golden

hair.

The loveliest maiden is

sitting High-throned in yon

blue air, Her golden jewels are

shining, She combs her golden

hair;

…  …  …  …

2/3

Sie kämmt es mit gol-

denem Kamme, und singt ein Lied da-

bei; das hat eine wundersa-

me, gewaltige Melodei.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas

ŝi. Mirige tuŝas al ko-

ro Sorĉiga la melodi’.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song

sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

She combs with comb that is golden, And sings a weird re-

frain That steeps in a deadly enchantment The listener’s ravished

brain:

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Fel-

senriffe, er schaut nur hinauf in

die Höh.

Kaj sopiregon ek-

sentas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas

li nur.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the

rocky slip, He only regards dreaded

height.

The doomed in his drifting shallop, Is tranced with the sad sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid

alone:

Ich glaube, die Wellen

verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Mi kredas, ke dronos finfine Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis fei-

ne La Loreleja kan-

tad’.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing cra-

ves All to visit her magic

moat.

The pitiless billwos en-

gulf him!- So perish sailor and

bark; And this, with her baleful singing, Is the Lorelei’s grueso-

me work.

…  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )