1/3

Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine, Heinrich Heine,

Heinrich Heine,

Die Lorelei Lorelej’ Lorelejo The Lorelei The Lorelei

tradukita de Leopold Elb tradukita de Joachim Gießner tradukita de Mark Twain tradukita de L. W. Garnham

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,

daß ich so traurig

bin; ein Märchen aus

alten Zeiten, das kommt mir

nicht aus dem Sinn.

Ne scias mi, ki-

al mi estas Malgaja en la

kor’. Antikva fabelo

restas Por ĉiam

en mia memor’.

Malgajon mi sentas en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa foro Vagadas tra mia anim’.

I cannot divine what it meaneth, This haunting nameless pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through my brain:

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Die Luft ist kühl

und es dunkelt, und ruhig fließt

der Rhein; der Gipfel des Ber-

ges funkelt im Abendsonnen-

schein.

Vespero jam ekmalheliĝas,

Fluadas la Rejn’ en trankvil’,

La supro de l’ monto lumiĝas

En vespersuna bril’.

Jam fluas la Rejn’ en malhelo, kaj malvarmetas l’ aer’. Sed brilas la mont’ en orbelo pro suna lum’ de l’ vesper’.

The faint air cools in the gloaming, And peaceful flows the Rhine, The thirsty summits are drinking

The sunset’s flooding wine; The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain hearkens

In evening sunshine line.

…  …  …  …  …

2/3

Die schönste Jung-

frau sitzet dort oben wunder-

bar, ihr goldnes Ge-

schmeide blitzet,

sie kämmt ihr goldenes Haar.

Belega knabino jen tronas

Kun ora juve-

lar’, La belan vi-

zaĝon kronas

Mirinde la ora harar’.

Jen supre kabi-

no provokas per ora juve-

lar’, kaj ŝia beleco

allogas kaj ŝia ora ha-

rar’.

The loveliest mai-

den is sitting High-throned in

yon blue air, Her golden jewels

are shining, She combs her gol-

den hair; The most beautiful Maiden entrances

Above wonderfully

there, Her beautiful golden attire glances,

She combs her golden hair.

Sie kämmt es mit goldenem Kamme,

und singt ein Lied

dabei; das hat eine wun-

dersame, gewaltige Melodei.

Ŝi uzas kombi-

lon el oro Kaj dume kan-

tas ŝi. Mirige tuŝas al

koro Sorĉiga la me-

lodi’.

Ŝi kombas ĝin, kantas sorĉige,

sirene kantas ŝi per neimage-

bla, mirige potenca melo-

di’.

She combs with comb that is golden,

And sings a weird

refrain That steeps in

a deadly enchantment

The listener’s ravished brain:

With golden comb so lustrous, And thereby a song

sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

Den Schiffer im

kleinen Schiffe ergreift es mit wil-

dem Weh; er schaut nicht die

Felsenriffe, er schaut nur hin-

auf in die Höh.

Kaj sopiregon

eksentas Ŝipisto dum sia

vetur’; Rifaron li ne

priatentas, Al monto ri-

gardas li nur.

Ŝipiston en eta

boato Turmentas ko-

remoci’. Ne ĝenas

lin rifokaskado,

rigardas nur supren al ŝi!

The doomed in his drifting shallop,

Is tranced with the

sad sweet tone, He sees not the ya-

wing breakers, He sees but the

maid alone:

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Ich glaube, die Wellen verschlingen

am Ende Schiffer

und Kahn; und das hat mit

ihrem Singen die Lorelei getan.

Mi kredas, ke dronos finfine

Ŝipisto kun sia

boat’, Kaj tion kaŭzis

feine La Loreleja

kantad’.

Ĝis tiras kun si al Rejnfundo

la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en

la profundo pro Loreleja

kantad’.

The pitiless billwos engulf him!-

So perish sailor

and bark; And this, with her

baleful singing, Is the Lorelei’s

gruesome work.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and boat;

She with her singing craves All to visit her magic moat.

…  …  …  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_ lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poemtraduko aperis en la kant-kolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, retadreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro 30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880