1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lurleia  Lorelej’  The Lorelei  Lorelejo

tradukita de N. N. 01 tradukita de Leopold Elb tradukita de Mark Twain tradukita de Joachim Gießner

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

An ancient legend of the Rhine

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volverim.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Malgajon mi sentas

en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa

foro Vagadas tra mia

anim’.

Vesperascit et frige-

scit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lu-

cescit, Dum Phoebus occi-

dit.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Jam fluas la Rejn’ en

malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en

orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma

frontis, Se pectit auricoma.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kro-

nas Mirinde la ora harar’.

The loveliest maiden is sit-

ting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden hair; Jen supre kabino pro-

vokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens pro-

cul, Mirandum id habet

modum Nec non virilem si-

mul.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

She combs with comb that

is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly en-

chantment The listener’s ravished

brain:

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, miri-

ge potenca melodi’.

…  …  …  …

2/2

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos

ille, Ocli non si sursum

vident.

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

The doomed in his drifting

shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremoci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur supren al

ŝi!

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navi-

cula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

The pitiless billwos engulf

him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful

singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Ĝis tiras kun si al

Rejn-fundo la ondoj lin kun boat’. Nun kuŝas li en la pro-

fundo pro Loreleja kantad’.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=179,71,11,1115