1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
The Lorelei  Die Lorelei  Lorelejo  Lorelej

tradukita de L. W. Garnham tradukita de Joachim Gießner tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

I do not know what it si-

gnifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so

terrifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Ich weiß nicht, was soll

es bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten

Zeiten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

Malgajon mi sentas

en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratem-

pa foro Vagadas tra mia

anim’.

Ne scias mi, kial

subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam enteri-

gita legendo al mi revi-

viĝis.

The air is cool and it dar-

kens, And calmly flows the

Rhine; The summit of the moun-

tain hearkens In evening sunshine line.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der

Rhein; der Gipfel des Berges

funkelt im Abendsonnenschein.

Jam fluas la Rejn’

en malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’

en orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

Jam malvarmetiĝas

l’ aero, la Rejno mallaŭte babilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto rebrilas.

The most beautiful Mai-

den entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden atti-

re glances, She combs her golden

hair.

Die schönste Jungfrau

sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

Jen supre kabino

provokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allo-

gas kaj ŝia ora harar’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’ monto ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song sings, It has a tone so won-

drous, That powerful melody

rings.

Sie kämmt es mit golde-

nem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersa-

me, gewaltige Melodei.

Ŝi kombas ĝin, kan-

tas sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, mi-

rige potenca melodi’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

…  …  …  …

2/3

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky

slip, He only regards dreaded

height.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Fel-

senriffe, er schaut nur hinauf in

die Höh.

Ŝipiston en eta boa-

to Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifokaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

Ŝipet’ iras sur la ri-

vero, ŝipisto ektremis de l’ kanto, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

I believe the turbulent

waves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing cra-

ves All to visit her magic

moat.

Ich glaube, die Wellen verschlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

Ĝis tiras kun si al Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la profundo pro Loreleja kan-

tad’.

Ha, baldaŭ ŝipisto

la bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda kan-

tado.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .