1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

[Ne scias mi, kio okazis] Lorelej’ Lorelej

Die Lorelei

tradukita de Paul Gottfried Christaller tradukita de Leopold Elb tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Ne scias mi, kio oka-

zis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial sub-

ita malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enteri-

gita legendo al mi revi-

viĝis.

Ich weiß nicht, was soll es

bedeuten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zei-

ten, das kommt mir nicht aus

dem Sinn.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

Die Luft ist kühl und es

dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges fun-

kelt im Abendsonnenschein.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo brilan-

te, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Die schönste Jungfrau sit-

zet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide

blitzet, sie kämmt ihr goldenes

Haar.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora

kombil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Sie kämmt es mit golde-

nem Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute igno-

ras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

Den Schiffer im kleinen

Schiffe ergreift es mit wildem

Weh; er schaut nicht die Felsen-

riffe, er schaut nur hinauf in die

Höh.

Mi kredas: la ondoj

englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda kan-

tado.

Ich glaube, die Wellen ver-

schlingen am Ende Schiffer und

Kahn; und das hat mit ihrem

Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun  ĉi  traduk-

version mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch

der  Lieder”,  Kapitel
“Die  Heimkehr”,  Ab-

schnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_ lorelei-notenblatt_ 300493. html .