1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

[Ne scias mi, kio okazis] Lorelej’ Lorelay

Lorelej

translated by Paul Gottfried Christaller translated by Leopold Elb translated by Hans-Georg Kaiser translated by Ludwig Lazarus Zamenhof

El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia me-

mor’.

Min kaptas malgaj’ en

la koro, pro kio tia trist’? Fabel’ el antikva foro ne lasas de mi kun per-

sist’.

Ne scias mi, kial subi-

ta malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enterigi-

ta legendo al mi revi-

viĝis.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mister’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la vesper’.

Vespero jam ekmalhe-

liĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

Aere fridetas, trankvi-

las, malhelas jam la Rejn’. La monto surpinte bri-

las vespere en rava scen’.

Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

Plej bela virgino jen si-

das mirinda sur la montet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kro-

nas Mirinde la ora harar’.

Tre ĉarma feino sidas, jen supre por ador’; la ora ornamo ridas; ŝi kombas harojn el or’.

Plej belan knabinon

mi vidas: en ora ornamo brilan-

te, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kom-

bante.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora kom-

bil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

Ŝi kombas per ora

kombilo kaj kantas kun pasi’; mirigas min la elbrilo kaj forto de l’ melodi’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de

l’vespero.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

Ŝipisto ŝipeton gvidas, lin kaptas ve’ de ek-

zalt’. Li ja la rifojn ne vidas’, li vidas nur supren sen

halt’.

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

Mi kredas: la ondoj

englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Mi kredas, ke ondoj ti-

ras la ŝipon funden de l’

Rejn’; kaj tio de l’ kant’ eliras de Lorelaj-siren’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris krue-

la, per sia mirinda kanta-

do.

…  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Translation of the German poem “Die Lorelei” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”.

- Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_Gottfried_ Christaller , kun foto de li.

Translation of the German poem “Die Lorelei” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Translation of the German poem “Die Lorelei” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Hans-Georg Kaiser (Cezar, ∗1954-05-21).

Arg-2-564 (2005-02-03 19:18:09)

Translation of the German poem “Die Lorelei” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun  ĉi  traduk-

version mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .