1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Lorelejo  Lorelej’  Lorelej  The Lorelei

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Leopold Elb tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de L. W. Garnham

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

Malgajon mi sentas

en koro, sed kial tia tim’? Legendo el pratempa

foro Vagadas tra mia

anim’.

Ne scias mi, kial mi

estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo re-

stas Por ĉiam en mia me-

mor’.

Ne scias mi, kial sub-

ita malgaj’ en la koro

naskiĝis; el tempo jam enteri-

gita legendo al mi revi-

viĝis.

I do not know what it si-

gnifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so ter-

rifies, Leaves my heart so

thoughtful.

Jam fluas la Rejn’ en

malhelo, kaj malvarmetas l’

aer’. Sed brilas la mont’ en

orbelo pro suna lum’ de l’

vesper’.

Vespero jam ekmal-

heliĝas, Fluadas la Rejn’ en

trankvil’, La supro de l’ monto

lumiĝas En vespersuna bril’.

Jam malvarmetiĝas

l’ aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

The air is cool and it dar-

kens, And calmly flows the Rhi-

ne; The summit of the moun-

tain hearkens In evening sunshine line.

Jen supre kabino pro-

vokas per ora juvelar’, kaj ŝia beleco allogas kaj ŝia ora harar’.

Belega knabino jen

tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon

kronas Mirinde la ora ha-

rar’.

Plej belan knabinon mi vidas: en ora ornamo bri-

lante, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

The most beautiful Mai-

den entrances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire

glances, She combs her golden hair.

Ŝi kombas ĝin, kantas

sorĉige, sirene kantas ŝi per neimagebla, miri-

ge potenca melodi’.

Ŝi uzas kombilon el

oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

With golden comb so lu-

strous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody

rings.

…  …  …  …

2/2

Ŝipiston en eta boato Turmentas koremo-

ci’. Ne ĝenas lin rifo-

kaskado, rigardas nur supren

al ŝi!

Kaj sopiregon eksen-

tas Ŝipisto dum sia ve-

tur’; Rifaron li ne priaten-

tas, Al monto rigardas li

nur.

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

The shipper in the little

ship It effects with woe sad

might; He does not see the rocky

slip, He only regards dreaded

height.

Ĝis tiras kun si al

Rejn-fundo la ondoj lin kun

boat’. Nun kuŝas li en la

profundo pro Loreleja kantad’.

Mi kredas, ke dronos

finfine Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvoturnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda kan-

tado.

I believe the turbulent wa-

ves Swallow the last shipper

and boat; She with her singing craves All to visit her magic

moat.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-2-1115 (2010-09-15 12:51:51)

Tiu ĉi poem-traduko aperis en la kantkolekto “Mia kantaro I”, eldonita de Josef Schiffer (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio, tel. 0049(0)7721-58991; faks. 0049(0)7721-508891, ret-adreso: Josef. Schiffer@ t-online. de ), n-ro

30. Krome ĝi aperis en la informilo “Fervoja Esperantisto” de Germana Ferjojista Esperanto-Asocio, n-ro 3/2010, sur paĝo3.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880

http://www.poezio.net/version?poem-id=2&version-id=1115,71,565,14