1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

The Lorelei Lorelej Lurleia [Ne scias mi, kio okazis]

tradukita de Mark Twain tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof tradukita de N. N. 01 tradukita de Paul Gottfried Christaller

An ancient legend of the Rhine El la “Libro de la kantoj”, parto “La Reveno”.

I cannot divine what it

meaneth, This haunting nameless

pain: A tale of the bygone ages Keeps brooding through

my brain:

Ne scias mi, kial sub-

ita malgaj’ en la koro na-

skiĝis; el tempo jam enteri-

gita legendo al mi revi-

viĝis.

Ignoro, quid id sibi

velit, Tristissimus cur

sim, Antiqui aevi fabel-

lam Cur saepe volverim.

Ne scias mi, kio okazis al mia tristema kor’: Antikva legendo min

kaptis, ne cedas el mia me-

mor’.

The faint air cools in the

gloaming, And peaceful flows the

Rhine, The thirsty summits are

drinking The sunset’s flooding wi-

ne; Jam malvarmetiĝas l’

aero, la Rejno mallaŭte ba-

bilas, per oro de l’sun’ en

vespero la supro de l’ monto

rebrilas.

Vesperascit et frige-

scit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis lu-

cescit, Dum Phoebus occi-

dit.

La Rejno fluadas

trankvile murmuras kiel mi-

ster’, la supron ŝtonegan

orumas sunbriloj de la ves-

per’.

The loveliest maiden is sit-

ting High-throned in yon blue

air, Her golden jewels are shi-

ning, She combs her golden hair; Plej belan knabinon mi vidas:

en ora ornamo brilan-

te, sur supro de l’ monto

ŝi sidas, la harojn mistere kombante.

Sedet in summo

montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma

frontis, Se pectit auricoma.

Plej bela virgino jen

sidas mirinda sur la mon-

tet’ kaj ŝia oraĵo radias, ^{4} ŝi logas kiel magnet’.

…  …  …  …

4En la sube menciita kajero, el kiu mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi esperantigon, la linio tekstas: “kaj sia oraĵo radias”, kun “sia” anstataŭ “ŝia”’. Tio ŝajne estas aŭ pres-eraro aŭ gramatika eraro de la tradukinto.

2/3

She combs with comb that

is golden, And sings a weird refrain That steeps in a deadly en-

chantment The listener’s ravished

brain:

La oran kombilon ŝi

movas kaj kantas tra l’ pura

aero, kaj forto mirinda sin

trovas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Aureolo pectine

pectit, Carmen canens pro-

cul, Mirandum id habet

modum Nec non virilem si-

mul.

Ŝi kombas la oran ha-

raron abundan per ora kom-

bil’, kantante misteran li-

don, ^{5} ravantan kiel sunbril’.

The doomed in his drifting

shallop, Is tranced with the sad

sweet tone, He sees not the yawing

breakers, He sees but the maid alo-

ne:

Ŝipet’ iras sur la rive-

ro, ŝipisto ektremis de l’

kanto, kaj blinda por ĉiu

danĝero rigardas li al la kan-

tanto.

In cymba navitam

mille Angores feri tenent, Non videt scopulos

ille, Ocli non si sursum

vident.

Ŝipisto en sia ŝipeto kaptiĝas per stranga

dolor’, la rifon li tute ignoras. atentas nur ŝin kun

fervor’.

The pitiless billwos engulf

him!- So perish sailor and bark; And this, with her baleful

singing, Is the Lorelei’s gruesome

work.

Ha, baldaŭ ŝipisto la

bela perdiĝis sub l’ akvo-

turnado; ĝin Lorelej’ faris

kruela, per sia mirinda kan-

tado.

Opinor undas de-

vorare Nautam cum navi-

cula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Mi kredas: la ondoj englutas ^{6} ŝipiston, ŝipeton je l’

fin’, kaj kulpa pri tio nur

estas kantado de la virin’.

…  …  …  …

5En la origina versio troviĝas tie ĉi la vorto “liedon”, kio estas aŭ pres-eraro aŭ neologismo inventita de la tradukinto Paul Christaller.

6Mi, Manfred Retzlaff, enmetis la duoblan punkton post la vorto “kredas”. Ĝi mankas en la origina traduko de Paul Christaller.

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Anglan de Mark Twain.

Arg-2-11 (2003-10-13 04:42:59)

A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 (rf. http: // www. loreley. com/ loreley/ marctwai. htm )

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun  ĉi  traduk-

version mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en la Latinan de N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Traduko de la Germana poemo “Die Lorelei” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-2-1116 (2010-09-13 10:03:39)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] Die deutsche Urfassung von Heinrich Heine siehe: “Buch der Lieder”, Abscbnitt “Die Heimkehr”. - Informoj pri la tradukinto Paul Christaller troviĝas en la vikipedia retejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Paul_ Gottfried_ Christaller , kun foto de li.