1/3

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
The Lorelei  Lorelej  Lorelej’  Lurleia  Die Lorelei

übersetzt von L. W. Garnham übersetzt von Ludwig Lazarus Zamenhof übersetzt von Leopold Elb

übersetzt von N. N. 01

Tiu traduko estas poste iom modifita de aliuloj, ne estas la origina traduk-versio de Leopold Elb.

I do not know what it signifies. That I am so sorrowful? A fable of old Times so terrifies, Leaves my heart so thoughtful.

Ne scias mi, kial subita malgaj’ en la koro naskiĝis; el tempo jam enterigita legendo al mi reviviĝis.

Ne scias mi, kial mi estas Malgaja en la kor’. Antikva fabelo restas Por ĉiam en mia memor’.

Ignoro, quid id sibi velit, Tristissimus cur sim, Antiqui aevi fabellam Cur saepe volverim.

Ich weiß nicht, was soll es bedeu-

ten, daß ich so traurig bin; ein Märchen aus alten Zeiten, das kommt mir nicht aus dem

Sinn.

The air is cool and it darkens, And calmly flows the Rhine; The summit of the mountain he-

arkens In evening sunshine line.

Jam malvarmetiĝas l’ aero, la Rejno mallaŭte babilas, per oro de l’sun’ en vespero la supro de l’ monto rebri-

las.

Vespero jam ekmalhe-

liĝas, Fluadas la Rejn’ en trank-

vil’, La supro de l’ monto lu-

miĝas En vespersuna bril’.

Vesperascit et frigescit, Et Rhenus leniter it, Cacumen montis luces-

cit, Dum Phoebus occidit.

Die Luft ist kühl und es dunkelt, und ruhig fließt der Rhein; der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnenschein.

…  …  …  …  …

2/3

The most beautiful Maiden ent-

rances Above wonderfully there, Her beautiful golden attire glan-

ces, She combs her golden hair.

Plej belan knabinon mi vi-

das: en ora ornamo brilante, sur supro de l’ monto ŝi si-

das, la harojn mistere komban-

te.

Belega knabino jen tronas Kun ora juvelar’, La belan vizaĝon kronas Mirinde la ora harar’.

Sedet in summo montis Virgo pulcherrima, Auro nitet gemma fron-

tis, Se pectit auricoma.

Die schönste Jungfrau sitzet dort oben wunderbar, ihr goldnes Geschmeide blitzet, sie kämmt ihr goldenes Haar.

With golden comb so lustrous, And thereby a song sings, It has a tone so wondrous, That powerful melody rings.

La oran kombilon ŝi movas kaj kantas tra l’ pura aero, kaj forto mirinda sin tro-

vas en tiu ĉi kant’ de l’vespero.

Ŝi uzas kombilon el oro Kaj dume kantas ŝi. Mirige tuŝas al koro Sorĉiga la melodi’.

Aureolo pectine pectit, Carmen canens procul, Mirandum id habet mo-

dum Nec non virilem simul.

Sie kämmt es mit goldenem

Kamme, und singt ein Lied dabei; das hat eine wundersame, gewaltige Melodei.

The shipper in the little ship It effects with woe sad might; He does not see the rocky slip, He only regards dreaded height.

Ŝipet’ iras sur la rivero, ŝipisto ektremis de l’ kan-

to, kaj blinda por ĉiu danĝero rigardas li al la kantanto.

Kaj sopiregon eksentas Ŝipisto dum sia vetur’; Rifaron li ne priatentas, Al monto rigardas li nur.

In cymba navitam mille Angores feri tenent, Non videt scopulos ille, Ocli non si sursum vi-

dent.

Den Schiffer im kleinen Schiffe ergreift es mit wildem Weh; er schaut nicht die Felsenriffe, er schaut nur hinauf in die Höh.

I believe the turbulent waves Swallow the last shipper and

boat; She with her singing craves All to visit her magic moat.

Ha, baldaŭ ŝipisto la bela perdiĝis sub l’ akvoturna-

do; ĝin Lorelej’ faris kruela, per sia mirinda kantado.

Mi kredas, ke dronos finfi-

ne Ŝipisto kun sia boat’, Kaj tion kaŭzis feine La Loreleja kantad’.

Opinor undas devorare Nautam cum navicula, Effecit solo canendo Lurleia id dea.

Ich glaube, die Wellen verschlin-

gen am Ende Schiffer und Kahn; und das hat mit ihrem Singen die Lorelei getan.

…  …  …  …  …

3/3

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Lorelei” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Englische durch L. W. Garnham.

Arg-2-14 (2003-10-11 23:04:57)

L.W. Garnham, Bachelor of Arts, LEGENDS OF THE RHINE; mentioned in: A Tramp Abroad. Vol 1-2. Leibzig: Tauchnitz, 1880 Band I, Mark Twain 1880 Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Lorelei” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-2-565 (2009-10-30 16:15:09)

Tiun ĉi tradukversion mi prenis el retejo http: // www. esperanto. mv. ru/ Kolekto/ Lorelej. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Lorelei” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Leopold Elb (†1912-08.04).

Arg-2-71 (2005-02-03 19:06:30)

La traduko troviĝas sur paĝo 84 de la lernolibro �Post la kurso“ de Wilhelm kaj Hans Wingen, eldonita de Ludwig Pickel en Nurembergo (Nürnberg), Germanio.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Die Lorelei” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Lateinische durch N. N. 01.

Arg-2-179 (2010-02-11 14:00:52)

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), veröffentlicht 1823.

Arg-2-2 (2014-04-23 18:09:02)

Aus dem Werk “Buch der Lieder”, Kapitel “Die Heimkehr”, Abschnitt II. Siehe auch ein http: // gutenberg. spiegel. de unter: http: // gutenberg. spiegel. de/ ?id= 5&x d= 1131&kapitel= 12&cHash= eb14eca2272# gb_found . Vidu ankaŭ: http: // www. gedichte. vu/ ?die_lorelei. html . La melodion verkis la komponisto Friedrich Silcher. Vidu la retejon http: // www. lieder-archiv. de/ die_lorelei-notenblatt_ 300493. html .