1/3

Walter Stempell,

Monasterkanto

tradukita de Manfred Retzlaff

Kara urbo en tilia Kron’, ornam’ de Vestfali’, Metu sur remparo via Vian urb-standardon vi. Brilu ĉiam kun fiero, Ardu la tilio-flor’; Restis juna, Monastero, Via rebaptista kor’.

La zigzagaj dom-frontonoj, Freŝa rido de knabin’, Krome sonorilaj sonoj, Tio bone rimas sin. Sonas inter la urb-muroj Rido kaj mallaŭta kri’, Brilas la malnovaj turoj, Ofte vidis tion ĉi.

Kiam jen en lun-radio Lumas la urb-katedral’, Fantomadas kaŝe io Tra l’ malnova urbo-hal’. Dum disput’ de l’ kontrahentoj^{2} Batas la horlog’ de l’ tur’, Gaje kantas la studentoj: “Gaudeamas igitur”.

…

2aŭ:

2/3

Kaj studentoj jen promenas, Indaj pastroj en ornat’, Ankaŭ belaj inoj venas Al la universitat’. Malgraŭ grizo kapharara Daŭre restas juna ĝi, Tiu muzoplena kara Aŭro de l’ akademi’.

Monastero, urbo bela, Floru ĉiam kun kreskem’; Kiu nomis vin malhela, Estis malhelulo mem. Via sonoril-sonado, de l’ virinoj la belec’, Gaja la student-kantado, Daŭru ĝi en estontec’!

…

Dum disput’ de l’ kontrahentoj Aŭdas horloĝ-baton ni, Gaje kantas la studentoj: “Ĝoju ni pro tio ĉi”.

La vorto “kontrahento” estu studenta esprimo, kiu signifu “kontraŭulo en disputo”, laŭ la germana, latin-devena, esprimo “Kontrahent”.

3/3

Kiu ne kun Monastera Knabineto iris tra Tiu urbo, ano vera De la urb’ ne estis ja. Kiu ne en Monastero Trinkis glason da bier’, Tiu estis ja en vero ne student’ en Monaster’.

Traduko de la Germana poemo “Münsterlied” de Walter Stempell (†1938) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-295-598 (2005-02-21 10:29:43)