1/1

Theodor Fontane,  Theodor Fontane,
Dich ruf ich  Vin vokas mi

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ich bin ein unglückselig Rohr: Gefühle und Gedanken Seh rechts und links, zurück und vor In jedem Wind ich schwanken.

Mizera kano estas mi

Kun pensoj kaj kun sentoj Ŝanceliĝantaj tien ĉi Kaj tien en la ventoj.

Dich ruf ich, der das Kleinste du In deinen Schutz genommen, Gönn meinem Herzen Halt und Ruh, Gott, laß mich nicht verkommen.

Vin vokas mi; ĉar estas de Vi mem gardata ĉio, Fortigu mian koron, ke Mi ne perdiĝu, Dio.

Leih mir die Kraft, die mir gebricht, Nimm weg, was mich verwirret, Sonst lösch es aus, das Flackerlicht, das über Sümpfe irret!

Mi petas Vin, Sinjoro, pri La fort’ al mi mankanta, Alie estingiĝu ĉi Vaglum’ sur marĉ’ flagranta.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20).

Arg-289-585 (2005-02-09 10:50:13)

Traduko de la Germana poemo “Dich ruf ich” de Theodor Fontane (Teodoro Fontano, ∗1819-12-30 – †1898-09-20) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1986-12-19.

MR-198-2 / Arg-289-586 (2005-02-09 11:08:13)

http://www.poezio.net/version?poem-id=289&version-id=585,586