1/1

Detlev von Liliencron,  Detlev von Liliencron,
Dorfkirche im Sommer  Vilaĝa preĝejo en somero

tradukita de Manfredo Ratislavo

Schläfrig singt der Küster vor, schläfrig singt auch die Gemeinde. Auf der Kanzel der Pastor betet still für seine Feinde.

Lace kantas la kantor’, lace la paroĥanaro. Sur ambono la pastor’ preĝas por malamikaro.

Dann die Predigt, wunderbar, eine Predigt ohnegleichen. Die Baronin weint sogar im Gestühl, dem wappenreichen.

Poste la prediko ja vere estas grandioza. Ploras baronin’ sur la supra seĝo blazonoza.

Amen, Segen, Türen weit, Orgelton und letzter Psalter. Durch die Sommerherrlichkeit schwirren Schwalben, flattern Falter.

Amen, beno, de l’ orgen’ lasta sono. Tra l’ aero flirtas papilioj jen en la gloro de l’ somero.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Detlev von Liliencron (∗1844-06-03 – †1909-07-22).

Arg-281-572 (2005-02-06 13:04:40)

Traduko de la Germana poemo “Dorfkirche im Sommer” de Detlev von Liliencron (∗1844-06-03 – †1909-07-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-08-31.

MR-425-1 / Arg-281-573 (2005-02-06 13:07:33)

http://www.poezio.net/version?poem-id=281&version-id=,572,573