1/2

Johann Gottfried Hientzsch,  Johann Gottfried Hientzsch,  Johann Gottfried Hientzsch,
Cantus ligaminis  Kanto de ligo  Bundeslied
tradukita de N. N. 06  tradukita de Ludwig Lazarus Zamenhof

Fratres, manus coniungatis! Hora haec festivitatis Ducat nos ad lucidum! Fugiamus, quae non pia! Foederisque harmonia Duret in perpetuum!

Fratoj, manon donu kore Kaj senzorge, sendolore Belan horon festu ni! Ĉion teran forĵetante, Daŭru forte kaj konstante, Nia bela harmoni’!

Brüder, reicht die Hand zum Bunde! Diese schöne Feierstunde Führ uns hin zu lichten Höhn! Laßt, was irdisch ist, entfliehen, Unsrer Freundschaft Harmonien |: Dauern ewig, fest und schön. :|

Deo gratias ingentes, Qui et animos et mentes Ad perenne genuit! Ius ac lumen comparare, Veritatem non velare Munus nobis sacrum sit!

Al la Dio kantu gloron: La spiriton kaj la koron Kial donis la ĉiel’? Serĉi lumon por vereco, Serĉi virton per justeco Estu nia sankta cel’!

Preis und Dank dem Weltenmeister, Der die Herzen, der die Geister Für ein ewig Wirken schuf! Licht und Recht und Tugend schaffen Durch der Wahrheit heil’ge Waffen, |: Sei uns göttlicher Beruf. :|

Optimi in oriente Et sub sole occidente, Ubicumque partium: Verum, probum exercere, Deum, homines fovere Nobis sit propositum!

Homoj en la oriento, Homoj en la okcidento. En la sud’ kaj en la nord’! Alte teni homan nomon, Kore ami ĉiun homon Estu nia liga vort’.

Ihr, auf diesem Stern die Besten, Menschen all im Ost und Westen Wie im Süden und im Nord! Wahrheit suchen, Tugend üben, Gott und Menschen herzlich lieben, |: Das sei unser Lösungswort. :|

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Bundeslied” de Johann Gottfried Hientzsch (∗1787 – †1856) en la Latinan de N. N. 06.

Arg-279-568 (2014-02-15 13:11:53)

Tiu ĉi latinigo de la kanto troviĝas en la retejo http: // ingeb. org/ Lieder/ BruderRe. html . La tradukinto ne estas indikita tie.

Traduko de la Germana poemo “Bundeslied” de Johann Gottfried Hientzsch (∗1787 – †1856) en Esperanton de Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-279-569 (2014-02-15 13:23:44)

Tiun ĉi tradukon mi prenis el la interretejo “http://www.cezarkulturo.de/154385.html” de Hans-Georg Kaiser (Cezar). Ĝi troviĝas ankaŭ en la kolekto “www.literaturo.dk” sub http: // literaturo. dk/ novaj. htm .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Gottfried Hientzsch (∗1787 – †1856).

Arg-279-567 (2014-02-15 13:15:36)

La melodion verkis laŭdire Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791)por la framasonistoj. Sed tio ne estas certa. Ĝi estas framasonista konsekra kanto. La melodio estas aŭdebla tie: http: // ingeb. org/ Lieder/ BruderRe. html . Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ BrГёder_reicht_die_ Hand_zum_Bunde .

http://www.poezio.net/version?poem-id=279&version-id=568,569,567