1/1

Emanuel Geibel,  Emanuel Geibel,
Was ist Glück?  Kio estas feliĉo?

tradukita de Manfredo Ratislavo

Es ist das Glück ein flüchtig Ding und war’s zu allen Tagen; und jagtest du um der Erde Ring, du möchtest es nicht erjagen.

Efemeraĵo estas la feliĉ’ kaj estis ĉiam ; hastante tra la mondo ja vi ne ĝin kaptos iam.

Leg dich lieber ins Gras voll Duft und singe deine Lieder; plötzlich, vielleicht aus blauer Luft fällt es auf dich hernieder.

Kantante sur herbejon vin

kuŝigu vi prefere;

kaj eble vi renkontos ĝin

falantan el-aere.

Aber dann pack es und halt es fest, und plaudere nicht viel dazwischen; wenn du zu lang es warten lässt, möchte es dir wieder entwischen.

Sed tiam ĝin kaptu kaj tenu ĝin, ne multe vi intermiksiĝu ; vi ne hezitu, por ke ĝi je l’ fin’ subite ne ree foriĝu.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Emanuel Geibel.

Arg-277-560 (2005-02-01 22:04:11)

Traduko de la Germana poemo “Was ist Glück?” de Emanuel Geibel en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-277-561 (2005-02-01 22:08:04)

http://www.poezio.net/version?poem-id=277&version-id=560,561