1/2

Ludwig Lazarus Zamenhof,  Ludwig Lazarus Zamenhof,
Mia penso  Meine Gedanken

translated by Manfred Retzlaff

Sur la kampo, for de l’ mondo, antaŭ nokto de somero, amikino en la rondo kantas kanton pri l’ espero, kaj pri vivo detruita ŝi rakontas kompatante, - mia vundo refrapita min doloras resangante.

Auf dem Lande, vor dem Städtchen, sommerabends in der Runde, von der Hoffnung singt das Mädchen, und es klingt aus ihrem Munde wie aus fernen Kindertagen. Und sie singt so traur’ge Lieder; so als wär’ sie aufgeschlagen, blutet meine Wunde wieder.

�Ĉu vi dormas, ho sinjoro, kial tia senmoveco? Ha, kredeble rememoro el la kara infaneco?“ Kion diri? Ne ploranta povas esti parolado kun fraŭlino ripozanta post somera promenado!

�Warum bist du so verschwiegen, lieber Freund?“ hör ich sie fragen. �Ist’s Erinn’rung?“ - Sollt’ ich lügen? Ach, ich kann es ihr nicht sagen! Weinen müßt’ich,wenn ich’s sagte, Wozu sollt’ ich sie betrüben? Und was nützt es, wenn ich klagte? Wär’ ich doch nur fern geblieben!

Mia penso kaj turmento kaj doloroj kaj esperoj! Kiom de mi en silento al vi iris jam oferoj! Kiun havis mi plej karon^{2} la junecon - mi ploranta metis mem sur la altaron de la devo ordonanta!

All mein Denken und die Fülle meines Hoffens, meiner Schmerzen - wieviel in der Kammer Stille opfert’ ich von ganzem Herzen! Ach, das Teuerste im Leben gab ich hin, es war mein Sehnen, meine Jugend, all mein Streben, weil ich’s mußte - unter Tränen!

Fajron sentas mi interne, vivi ankaŭ mi deziras, ... Io pelas min eterne, se mi al gajuloj iras ... Se ne plaĉos al la sorto mia peno kaj laboro ... Venu tuj al mi la morto, en espero ... sen doloro.

Feuer fühl‘ ich in mir brennen, etwas treibt mich immer weiter... Und doch möcht‘ ich leben können, wie die andern, froh und heiter... Wenn Erfolg mir nicht beschieden, dann möcht‘ ich nicht weiter leiden, möcht‘ nicht bleiben mehr hienieden, hoffnungsvoll von hinnen scheiden.

…  …

2anstataŭ �Kion havis mi plej karan“, kiel origine skribis Zamenhofo, pro la pli konvena rimparo �karon - altaron“.

2/2

Author of this Esperanto poem is Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14).

Arg-276-558 (2005-01-30 22:08:35)

Translation of the Esperanto poem “Mia penso” by Ludwig Lazarus Zamenhof (Ludoviko Lazaro Zamenhofo, ∗1859-12-15 – †1917-04-14) into German by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 1997-01-21.

LZ-1-5 / Arg-276-559 (2009-11-06 22:15:15)

Frei ins Deutsche übersetzt von Manfred Retzlaff am 21.01.1997, nach dem Originaltext von Ludwig Lazarus Samenhof (die vierte Strophe am 21.09.2000).

http://www.poezio.net/version?poem-id=276&version-id=,558,559