1/1

Joseph Düpjohann,  Joseph Düpjohann,
Dat Wiägekrüüs  La vojkruco

tradukita de Manfredo Ratislavo

Staiht’n Krüüs an diene Wiäge, dan holl stillkes in un biär, alle Straoten in dien Liäben kuemt van Guott alleene hiär.

Se renkontas vi voj-krucon, vi ekhaltu, preĝu vi; ĉiu strat’ en via vivo venas sole ja de Di’.

Klaine Krüüskes, graute Krüse staoht an dienen Wägg, unner iähre Drägt maggs stüenen, mannigeen tosammenbräck.

Kruc’ dum via vivo-vojo ofte ege premas vin; kaj ĝemante ĝin portante multaj ne eltenas ĝin.

Sau wu He de Däönenkraune liedsam up’n Hööfte drog, niemm dien Krüüs to läter’m Laune met up diene Liäbenstraot’.

Same kiel Li la dornan kronon portis kun sufer’, prenu vian krucon vi sur via vojo sur la Ter’.

Wiägekrüüse dat sind Teeken, de van Mensken wuorn upstellt üm dem Ähre to erwiesen, weck is un bliff de Häer der Welt.

Vojo-krucoj estas signoj, starigitaj por honor’ de ĉi tiu, kiu estas de la mondo la Sinjor’.

Daorüm follte diene Hänne still vüor jeedet Wiägekrüüs, bidd’ Em üm een siälig Enne, wat den Hiemel di beschiärt.

Tial antaŭ vojo-kruco manojn interplektu vi; preĝu, ke benitan finon grace donu al vi Di’.

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18), publikigita 2004-10-13.

Arg-272-550 (2005-09-18 12:07:33)

La poemo aperis la 13an de Oktobro 2004 en loka gazeto “Die GLocke”, okaze de la inaŭguro de renovigita vojkrucifikso starigita ĉe la strat-angulo “Warendorfer Straße

- Rote Erde” en Oelde, Germanio.

Traduko de la Basgermana poemo “Dat Wiägekrüüs” de Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-272-551 (2005-01-17 13:54:37)

http://www.poezio.net/version?poem-id=272&version-id=,550,551