1/1

Johann Wolfgang von Goethe,

Feliĉa navigado

tradukita de Richard Schulz

Nebuloj ŝiriĝas. Serenas ĉielo. Timeman rubandon Malnodas Eol’.^{2} La ventoj klopodas. Vigligas ŝipestro. Rapide! Rapide! La ondo disiĝas. La for’ proksimiĝas. Aperas la land’.

Traduko de la Germana poemo “Glückliche Fahrt” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984.

Arg-268-542 (2013-02-26 15:11:56)

Tiu ĉi poem-traduko aperis presita en 1984 en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiun eldonis la konata Esperanto-poeto Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), kiam li loĝis en la germana urbo Mindeno (Minden). La trian kaj kvaran liniojn de la poemtraduko mi, Manfred Retzlaff, provis en 2004-09-09 plibonigi; ĉar Rikardo Ŝulco erare neglektis, ke post la vorto “malnodas” oni devus uzi la akuzativan formon “rubandon”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

2Rikardo Ŝulco skribis origine: Eolo malnodas Timeman ruband’. (Sed tio estas gramatike malĝusta. Devus teksti “Timeman rubandon”. M. Retzlaff)

http://www.poezio.net/version?poem-id=268&version-id=542