1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Feliĉa navigado  Feliĉa veturo
translated by Richard Schulz  translated by Manfredo Ratislavo

Nebuloj ŝiriĝas. Serenas ĉielo. Timeman rubandon Malnodas Eol’.^{2} La ventoj klopodas. Vigligas ŝipestro. Rapide! Rapide! La ondo disiĝas. La for’ proksimiĝas. Aperas la land’.

Rompiĝas nebuloj Sub hela ĉielo, La timan ligilon Malligas Eol’. Susuras la ventoj, Ekagas ŝipistoj. Rapide! Rapide! Disiĝas la ondoj Kaj alproksimiĝas La ŝip’ al la land’!

Translation of the German poem “Glückliche Fahrt” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) on 1984.

Arg-268-542 (2013-02-26 15:11:56)

Tiu ĉi poem-traduko aperis presita en 1984 en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiun eldonis la konata Esperanto-poeto Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), kiam li loĝis en la germana urbo Mindeno (Minden). La trian kaj kvaran liniojn de la poemtraduko mi, Manfred Retzlaff, provis en 2004-09-09 plibonigi; ĉar Rikardo Ŝulco erare neglektis, ke post la vorto “malnodas” oni devus uzi la akuzativan formon “rubandon”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Translation of the German poem “Glückliche Fahrt” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 1983-10-13.

MR.-102-2 / Arg-268-541 (2004-09-09 09:12:59)

http://www.poezio.net/version?poem-id=268&version-id=542,541

2Rikardo Ŝulco skribis origine:

Eolo malnodas Timeman ruband’.

(Sed tio estas gramatike malĝusta. Devus teksti “Timeman rubandon”. M. Retzlaff)