1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Feliĉa veturo  Glückliche Fahrt

tradukita de Wilhelm Barnickel

Nebul’ disŝiriĝas, Ĉielo heliĝas. La timan ligilon Malnodas Eol’. Susuras la ventoj, Ekagas ŝipistoj. Rapidu! Rapidu! La ondoj partiĝas, La for’ proksimiĝas. Vidiĝas la land’.^{2} Die Nebel zerreißen, Der Himmel ist helle, Und Äolus löset Das ängstliche Band. Es säuseln die Winde, Es rührt sich der Schiffer. Geschwinde! Geschwinde! Es teilt sich die Welle, Es naht sich die Ferne; Schon seh ich das Land!

Traduko de la Germana poemo “Glückliche Fahrt” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Wilhelm Barnickel (∗1921-09-02) en 1983.

Arg-268-544 (2013-07-20 12:20:36)

Tiun ĉi poem-tradukon sendis al mi, Manfred Retzlaff, en 1984 mia fervojista kolego Willi Barnickel (Tiroler Str. 12b, D-60596 Frankfurt am Main, Germanujo). La lastan linion de la poemtraduko mi, Manfred Retzlaff, provis en 2004-09-09 pliĝustigi; ĉar s-ro Barnickel erare neglektis, ke post la vorto “vidas” oni devus uzi la akuzativan formon “landon”. Kaj la akuzativa finaĵo “-on” ne estas eliziebla (ellasebla).

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-268-540 (2004-09-09 09:10:37)

2Sinjoro Barnickel origine skribis: Jam vidas mi land’. (Sed tie mankas la akuzativa formo “landon”.)

http://www.poezio.net/version?poem-id=268&version-id=,544,540