1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Feliĉa veturo  Feliĉa navigado
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Richard Schulz

Rompiĝas nebuloj Sub hela ĉielo, La timan ligilon Malligas Eol’. Susuras la ventoj, Ekagas ŝipistoj. Rapide! Rapide! Disiĝas la ondoj Kaj alproksimiĝas La ŝip’ al la land’!

Nebuloj ŝiriĝas. Serenas ĉielo. Timeman rubandon Malnodas Eol’.^{2} La ventoj klopodas. Vigligas ŝipestro. Rapide! Rapide! La ondo disiĝas. La for’ proksimiĝas. Aperas la land’.

Traduko de la Germana poemo “Glückliche Fahrt” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-

04) en 1983-10-13.

MR.-102-2 / Arg-268-541 (2004-09-09 09:12:59)

Traduko de la Germana poemo “Glückliche Fahrt” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984.

Arg-268-542 (2013-02-26 15:11:56)

Tiu ĉi poem-traduko aperis presita en 1984 en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiun eldonis la konata Esperanto-poeto Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), kiam li loĝis en la germana urbo Mindeno (Minden). La trian kaj kvaran liniojn de la poemtraduko mi, Manfred Retzlaff, provis en 2004-09-09 plibonigi; ĉar Rikardo Ŝulco erare neglektis, ke post la vorto “malnodas” oni devus uzi la akuzativan formon “rubandon”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

2Rikardo Ŝulco skribis origine: Eolo malnodas Timeman ruband’. (Sed tio estas gramatike malĝusta. Devus teksti “Timeman rubandon”. M. Retzlaff)

http://www.poezio.net/version?poem-id=268&version-id=,541,542