1/1

Johann Wolfgang von Goethe,

Martrankvilo

tradukita de Richard Schulz

Silentego en la akvo, Sen ondado nun la mar’, Zorgoplenas la ŝipestro, Malstreĉitas la velar’.^{2} Triste staras nun la masto. Semoveco kun terur’! En la giganteca vasto Morta ŝajnas la natur’.

Traduko de la Germana poemo “Meeres Stille” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984.

Arg-267-539 (2013-02-26 15:13:25)

Tiu ĉi poem-traduko aperis presita en 1984 en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, kiun eldonis la konata Esperantopoeto Rikardo Ŝulco (Richard Schulz), kiam li loĝis en la germana urbo Mindeno (Minden). La kvaran kaj kvinan liniojn de la poemo mi, Manfred Retzlaff, provis en 2004-09-08 plibonigi; ĉar Rikardo Ŝulco erare neglektis, ke post la vorto “vidas” oni devus uzi la akuzativan formon “velaron”. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=267&version-id=,539

2Rikardo Ŝulco skribis erare:

Zorgoplene la ŝipestro Vidas pendi la velar’. (Mankas tie la akuzativo.)