1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Majkanto  Mailied

tradukita de Manfredo Ratislavo

Belege brilas Natur’ kaj sun’, Kaj ĉio ridas Ĉirkauŭe nun.

Wie herrlich leuchtet Mir die Natur! Wie glänzt die Sonne! Wie lacht die Flur!

Eliĝas floroj El ĉiu plant’, El arbustaĵo Milvoĉa kant’ Es dringen Blüten Aus jedem Zweig Und tausend Stimmen Aus dem Gesträuch

Kaj ĉiuj sentas Feliĉon nur. Ho ter’, ho suno! Ho ĝoj’, ho plezur’!

Und Freud und Wonne Aus jeder Brust. O Erd’, o Sonne! O Glück, o Lust!

Ho am’, ho amo! Ja kiel or’ Vi estas bela, Kaj kiel aŭror’!

O Lieb’, o Liebe! Wie bist du schön, Wie Morgenwolken auf jenen Höhn!

La freŝan kampon Benegas vi, La plena mondo, Floregas ĝi.

Du segnest herrlich Das frische Feld, Im Blütendampfe Die volle Welt.

Knabin’, ho knabino, Mi amas vin! Vi min rigardas Kaj amas min.

O Mädchen, o Mädchen, Wie lieb ich dich! Wie blinkt dein Auge! Wie liebst du mich!

Alaŭda kanto En la aer’, Ĉiele odoras La tuta ter’.

So liebt die Lerche Gesang und Luft, Und Morgenblumen Den Himmelsduft,

Ho kiel varme Mi amas vin, Vi min ĝojigas, Ho junulin’!

Wie ich dich liebe Mit warmem Blut, Die du mir Jugend Und Freud und Mut

…  …

2/2

Kuraĝon vi donas Al nova kant’, Feliĉa deziras Vin via amant’!

Zu neuen Liedern Und Tänzen gibst. Sei ewig glücklich, Wie du mich liebst.

Traduko de la Germana poemo “Mailied” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1994.

MR-22-2 / Arg-261-526 (2004-09-06 05:48:22)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-261-525 (2004-09-06 05:45:04)

http://www.poezio.net/version?poem-id=261&version-id=526,525