1/3

Leonhard Widmer,  Leonhard Widmer,  Leonhard Widmer,
Schweizerpsalm  Svislanda psalmo  Cantique suisse
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Charles Chatelanat

Deutschsprachiger Urtext der ab 1981 gültigen Schweizer Nationalhymne Internacialingva versio de la - ekde 1981-04-01 - valida Svisa nacia himno, tradukita laŭ la origina germana-lingva teksto

Trittst im Morgenrot daher, Seh’ ich dich im Strahlenmeer, Dich, du Hocherhabener, Herrlicher! Wenn der Alpenfirn sich rötet, Betet, freie Schweizer, betet! Eure fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

Venas vi en la aŭror’, Vidas en mateno hor’ Vin ni jen en Via glor’, ho Sinjor’! Dum ruĝiĝas montglacio, Preĝu, homoj de Svisio! Antaŭsentas ĉiuj ni,^{2} Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Sur nos monts, quand le soleil Annonce un brillant réveil, Et prédit d’un plus beau jour le retour, Les beautés de la patrie Parlent à l’âme attendrie; Au ciel montent plus joyeux Les accents d’un coeur pieux, Les accents émus d’un coeur pieux.

Kommst im Abendglühn daher, Find’ich dich im Sternenheer, Dich, du Menschenfreundlicher, Liebender! In des Himmels lichten Räumen Kann ich froh und selig träumen! Denn die fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

En la ardo de l’ montar’, En la brilo de l’ stelar’ trovas ni vin kun ador’, ho Sinjor’! En ĉiela alta spaco Ĝoje sonĝas mi en paco! Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Lorsqu’un doux rayon du soir Joue encore dans le bois noir, Le cœur se sent plus heureux près de Dieu. Loin des vains bruits de la plaine, L’âme en paix est plus sereine, Au ciel montent plus joyeux Les accents d’un cœur pieux, Les accents émus d’un cœur pieux.

…  …  …

2aŭ: Vin jam antaŭsentas ni En patrujo nia, Di’, En patrujo nia kara, Di’!

2/3

Ziehst im Nebelflor daher, Such’ich dich im Wolkenmeer, Dich, du Unergründlicher, Ewiger! Aus dem grauen Luftgebilde Tritt die Sonne klar und milde, Und die fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

Supre en la nubo-mar’, En la alto de l’ montar’, Serĉas mi vin en nebul’, Eternul’! Kaj el la vual’ nubara Sin vidigas Suno klara. Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Lorsque dans la sombre nuit La foudre éclate avec bruit, Notre cœur pressent encore le Dieu fort ; Dans l’orage et la détresse Il est notre forteresse; Offrons-lui des cœurs pieux : Dieu nous bénira des cieux, Dieu nous bénira du haut des cieux.

Fährst im wilden Sturm daher, Bist du selbst uns Hort und Wehr, Du, allmächtig Waltender, Rettender! In Gewitternacht und Grauen Lasst uns kindlich ihm vertrauen! Ja, die fromme Seele ahnt, Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

En ŝtormbruo kaj danĝer’ Vi nin ŝirmas sur la Ter’. Estas ĉiopova vi, kara Di’! En fulmtondro kaj hororo Fidu ni al la Sinjoro! Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Des grands monts vient le secours ; Suisse, espère en Dieu toujours ! Garde la foi des aïeux, Vis comme eux ! Sur l’autel de la patrie Mets tes biens, ton cœur, ta vie ! C’est le trésor précieux Que Dieu bénira des cieux, Que Dieu bénira du haut des cieux.

…  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867).

Arg-257-520 (2013-01-30 13:39:43)

Gesungen wird das Lied nach einer Melodie, die der Schweizer Priester und Komponist Alberik Zwyssig (1848 - 1854) im Jahre 1841 komponiert hat, ursprünglich als Melodie für den Messgesang auf den Psalmtext “Diligam te Domine” (Ich will Dich lieben, Herr). Entnommen aus der Internetzseite http: // www. admin. ch/ ch/ d/ schweiz/ psalm/ history. html Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-07-11.

MR-422-1 / Arg-257-521 (2014-04-23 10:57:37)

Kantata estas la himno laŭ melodio, kiun la svisa pastro kaj komponisto Alberik Zwyssig (1848 - 1854) komponis en la jaro 1841, origine por la mesa himno je la psalmteksto “Te diligam, Domine” (= Mi amu vin, Sinjoro). Prenita el la interretejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Schweizerpsalm Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en la Francan de Charles Chatelanat (∗1833 – †1907).

Arg-257-1597 (2013-01-30 13:09:32)

Vidu ankau: http: // fr. wikisource. org/ wiki/ Cantique_suisse .