1/4

Leonhard Widmer, Leonhard Widmer, Leonhard Widmer,

Leonhard Widmer,

Schweizerpsalm Svislanda psalmo Cantique suisse Salmo svizzero

tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Charles Chatelanat tradukita de Cmillo Valsangiacomo

Deutschsprachiger Urtext der ab 1981 gültigen Schweizer Nationalhymne Internacialingva versio de la - ekde 1981-04-01 - valida Svisa nacia himno, tradukita laŭ la origina germana-lingva teksto

Trittst im Morgenrot

daher, Seh’ ich dich im Strah-

lenmeer, Dich, du Hocherhabe-

ner, Herrlicher! Wenn der Alpenfirn

sich rötet, Betet, freie Schweizer,

betet! Eure fromme Seele

ahnt Gott im hehren Vater-

land, Gott, den Herrn, im

hehren Vaterland.

Venas vi en la

aŭror’, Vidas en mateno

hor’ Vin ni jen en Via

glor’, ho Sinjor’!

Dum ruĝiĝas

montglacio, Preĝu, homoj de

Svisio! Antaŭsentas ĉiuj

ni,^{2} Dio, Vin en la pa-

tri’, Dio, Vin en kara la

patri’!

Sur nos monts, quand

le soleil Annonce un brillant

réveil, Et prédit d’un plus beau jour le retour, Les beautés de la patrie Parlent à l’âme atten-

drie; Au ciel montent plus

joyeux Les accents d’un coeur

pieux, Les accents émus d’un coeur pieux.

Quando bionda aurora il mattin c’indora l’alma mia t’adora re del

ciel! Quando l’alpe già ros-

seggia a pregare allor

t’atteggia; in favor del patrio suol, cittadino Dio lo vuol.

…  …  …  …

2aŭ:

Vin jam antaŭsentas ni En patrujo nia, Di’, En patrujo nia kara, Di’!

2/4

Kommst im

Abendglühn daher, Find’ich dich im Ster-

nenheer, Dich, du Menschen-

freundlicher, Liebender!

In des Himmels lichten

Räumen Kann ich froh und selig

träumen! Denn die fromme Seele

ahnt Gott im hehren Vater-

land, Gott, den Herrn, im

hehren Vaterland.

En la ardo de l’ montar’, En la brilo de l’

stelar’ trovas ni vin kun ador’, ho Sinjor’!

En ĉiela alta spaco Ĝoje sonĝas mi en

paco! Antaŭsentas ĉiuj

ni, Dio, Vin en la pa-

tri’, Dio, Vin en kara la

patri’!

Lorsqu’un doux rayon

du soir Joue encore dans le

bois noir, Le cœur se sent plus heureux près de Dieu.

Loin des vains bruits de

la plaine, L’âme en paix est plus

sereine, Au ciel montent plus

joyeux Les accents d’un cœur

pieux, Les accents émus d’un cœur pieux.

Se di stelle è un giubilo la celeste sfera Te ritrovo a sera o Si-

gnor! Nella notte silenziosa l’alma mia in Te riposa: libertà, concordia,

amor, all’Elvezia serba ognor.

Ziehst im Nebelflor da-

her, Such’ich dich im Wol-

kenmeer, Dich, du Uner-

gründlicher, Ewiger!

Aus dem grauen Luft-

gebilde Tritt die Sonne klar

und milde, Und die fromme Seele

ahnt Gott im hehren Vater-

land, Gott, den Herrn, im

hehren Vaterland.

Supre en la nubo-

mar’, En la alto de l’ montar’, Serĉas mi vin en nebul’, Eternul’! Kaj el la vual’ nu-

bara Sin vidigas Suno

klara. Antaŭsentas ĉiuj

ni, Dio, Vin en la pa-

tri’, Dio, Vin en kara la

patri’!

Lorsque dans la sombre

nuit La foudre éclate avec

bruit, Notre cœur pressent encore le Dieu fort ; Dans l’orage et la

détresse Il est notre forteresse; Offrons-lui des cœurs

pieux : Dieu nous bénira des

cieux, Dieu nous bénira du haut des cieux.

Se di nubi un velo m’asconde il tuo cielo

pel tuo raggio anelo Dio

d’amore! Fuga o sole quei vapori e mi rendi i tuoi favori: di mia patria deh! Pietà brilla, sol di verità

…  …  …  …

3/4

Fährst im wilden

Sturm daher, Bist du selbst uns Hort

und Wehr, Du, allmächtig Walten-

der, Rettender! In Gewitternacht und

Grauen Lasst uns kindlich ihm

vertrauen! Ja, die fromme Seele

ahnt, Gott im hehren Vater-

land, Gott, den Herrn, im

hehren Vaterland.

En ŝtormbruo kaj danĝer’ Vi nin ŝirmas sur la

Ter’. Estas ĉiopova vi, kara Di’! En fulmtondro kaj

hororo Fidu ni al la Sinjo-

ro! Antaŭsentas ĉiuj

ni, Dio, Vin en la pa-

tri’, Dio, Vin en kara la

patri’!

Des grands monts vient le secours ; Suisse, espère en Dieu

toujours ! Garde la foi des aïeux, Vis comme eux ! Sur l’autel de la patrie Mets tes biens, ton cœur, ta vie ! C’est le trésor précieux Que Dieu bénira des

cieux, Que Dieu bénira du haut des cieux.

Quando rugge e strepita impetuoso il nembo m’è ostel tuo grembo o

Signor! In te fido Onnipossente deh, proteggi nostra

gente; Libertà, concordia,

amor, all’Elvezia serba ognor.

…  …  …  …

4/4

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867).

Arg-257-520 (2013-01-30 13:39:43)

Gesungen wird das Lied nach einer Melodie, die der Schweizer Priester und Komponist Alberik Zwyssig (1848 - 1854) im Jahre 1841 komponiert hat, ursprünglich als Melodie für den Messgesang auf den Psalmtext “Diligam te Domine” (Ich will Dich lieben, Herr). Entnommen aus der Internetzseite http: // www. admin. ch/ ch/ d/ schweiz/ psalm/ history. html Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-07-11.

MR-422-1 / Arg-257-521 (2014-04-23 10:57:37)

Kantata estas la himno laŭ melodio, kiun la svisa pastro kaj komponisto Alberik Zwyssig (1848 - 1854) komponis en la jaro 1841, origine por la mesa himno je la psalmteksto “Te diligam, Domine” (= Mi amu vin, Sinjoro). Prenita el la interretejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Schweizerpsalm Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en la Francan de Charles Chatelanat (∗1833 – †1907).

Arg-257-1597 (2013-01-30 13:09:32)

Vidu ankau: http: // fr. wikisource. org/ wiki/ Cantique_ suisse .

Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en itala de Cmillo Valsangiacomo (∗1898 – †1979).

Arg-257-1598 (2013-01-30 14:20:25)

Vidu ankaŭ: http: // it. wikipedia. org/ wiki/ Salmo_Svizzero .