1/2

Leonhard Widmer,  Leonhard Widmer,
Schweizerpsalm  Svislanda psalmo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Deutschsprachiger Urtext der ab 1981 gültigen Schweizer Nationalhymne Internacialingva versio de la - ekde 1981-04-01 - valida Svisa nacia himno, tradukita laŭ la origina germana-lingva teksto

Trittst im Morgenrot daher, Seh’ ich dich im Strahlenmeer, Dich, du Hocherhabener, Herrlicher! Wenn der Alpenfirn sich rötet, Betet, freie Schweizer, betet! Eure fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

Venas vi en la aŭror’, Vidas en mateno hor’ Vin ni jen en Via glor’, ho Sinjor’! Dum ruĝiĝas montglacio, Preĝu, homoj de Svisio! Antaŭsentas ĉiuj ni,^{2} Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Kommst im Abendglühn daher, Find’ich dich im Sternenheer, Dich, du Menschenfreundlicher, Liebender! In des Himmels lichten Räumen Kann ich froh und selig träumen! Denn die fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

En la ardo de l’ montar’, En la brilo de l’ stelar’ trovas ni vin kun ador’, ho Sinjor’! En ĉiela alta spaco Ĝoje sonĝas mi en paco! Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Ziehst im Nebelflor daher, Such’ich dich im Wolkenmeer, Dich, du Unergründlicher, Ewiger! Aus dem grauen Luftgebilde Tritt die Sonne klar und milde, Und die fromme Seele ahnt Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

Supre en la nubo-mar’, En la alto de l’ montar’, Serĉas mi vin en nebul’, Eternul’! Kaj el la vual’ nubara Sin vidigas Suno klara. Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

…  …

2aŭ:

Vin jam antaŭsentas ni En patrujo nia, Di’, En patrujo nia kara, Di’!

2/2

Fährst im wilden Sturm daher, Bist du selbst uns Hort und Wehr, Du, allmächtig Waltender, Rettender! In Gewitternacht und Grauen Lasst uns kindlich ihm vertrauen! Ja, die fromme Seele ahnt, Gott im hehren Vaterland, Gott, den Herrn, im hehren Vaterland.

En ŝtormbruo kaj danĝer’ Vi nin ŝirmas sur la Ter’. Estas ĉiopova vi, kara Di’! En fulmtondro kaj hororo Fidu ni al la Sinjoro! Antaŭsentas ĉiuj ni, Dio, Vin en la patri’, Dio, Vin en kara la patri’!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867).

Arg-257-520 (2013-01-30 13:39:43)

Gesungen wird das Lied nach einer Melodie, die der Schweizer Priester und Komponist Alberik Zwyssig (1848 - 1854) im Jahre 1841 komponiert hat, ursprünglich als Melodie für den Messgesang auf den Psalmtext “Diligam te Domine” (Ich will Dich lieben, Herr). Entnommen aus der Internetzseite http: // www. admin. ch/ ch/ d/ schweiz/ psalm/ history. html Traduko de la Germana poemo “Schweizerpsalm” de Leonhard Widmer (Leonhardo Vidmero, ∗1809 – †1867) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-07-11.

MR-422-1 / Arg-257-521 (2014-04-23 10:57:37)

Kantata estas la himno laŭ melodio, kiun la svisa pastro kaj komponisto Alberik Zwyssig (1848 - 1854) komponis en la jaro 1841, origine por la mesa himno je la psalmteksto “Te diligam, Domine” (= Mi amu vin, Sinjoro). Prenita el la interretejo http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Schweizerpsalm

http://www.poezio.net/version?poem-id=257&version-id=,520,521