1/1

Joseph Düpjohann,  Joseph Düpjohann,
Anstännigkait  Honesteco

translated by Manfredo Ratislavo

Gaoh meit Anstand düör dien Liäben, of di’t Fraide brengt of Leed, mak up alle diene Wiäge Hiärt un Hänn för annere wiet. Fraog nich, wat et daoför giff, Anstand laohnet ümmer sik.

Agu ĉiam kun honesto, ĉu ĝojigos ĝi aŭ ne! Vi malfermu vian koron ĉiam por alia hom’. Ne demandu pri kompens’, restu nur honesta hom’!

In den eegnen düstern Dagen, wenn auk di plaogt Kummerpien, döös villicht di sölwer fraogen, warüm lött man di alleen? Auk wenn nicheen bi di bliff, Anstand laohnet ümmer sik.

Kiam en malĝojaj tagoj

afliktita estas vi,

eble vi demandos tiam: Kial restas sola mi? Se forlasas ĉiu vin, restu nur honesta hom’!

Jedder Mensk sie di de Naiheste, kiek em richtut in’t Gesicht, de erwiest sik as de Laifste, weck de Iärmsten Broer is. Fraog nich, wat et daoför giff, Anstand laohnet ümmer sik.

Estu ĉies proksimulo, rekte vi rigardu lin, kaj la homo plej mizera estu via kara frat’. Ne demandu pri kompens’, restu nur honesta hom’!

Author of this Low German poem is Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18), published 1998.

Arg-253-512 (2004-07-01 12:39:00)

Mit freundlicher Genehmigung des Verfassers, Herrn Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, B. R. Deutschland), entnommen aus dem Buch “Liäbensbeller”, erschienen in 1998 im Verlag E. Holterdorf, Ruggestr. 27 - 29, D-59302 Oelde.

Translation of the Low German poem “Anstännigkait” by Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-253-513 (2004-07-01 12:39:02)

Kun afabla permeso de l’ aŭtoro, sinjoro Joseph Düpjohan (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio), prenita el la libro “Liäbensbeller” (“Vivobildoj”), kiu aperis en 1998 en la eldonejo E. Holterdorf, Ruggestr. 27 - 29, D-59302 Oelde, F. R. Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=253&version-id=512,513