1/1

Joseph Düpjohann,  Joseph Düpjohann,
De aolle Boom  La maljuna arbo

tradukita de Manfredo Ratislavo

De aolle Boom vüör’n Huuse hätt iälke Jaohre staohn, he saog de Mensken kuemen un wann se mössen gaohn.

Jam multajn jarojn staras maljuna arbo jen, ĝi vidis homojn veni kaj iri sen reven’.

He saog de Kinner spiellen in Fraide un met Lust, auk wann se truerig wäörn, wann’t Liäben leeden moß.

Infanojn ĝoje ludi ĝi vidis apud si; sed ankaŭ foje plori li vidis tiujn ĉi.

De Boom is aolt nu wuorn, un met em sin ik’t auk, de Tiet, se bleef nich staohn, nich eener höllt iährn Laup.

La arbo maljuniĝis, kun tiu ankaŭ mi; la temp’ ne haltas, fluas^{2} estonten daŭre ĝi.

Wenn dann maol eenes Dages de Äx wätt angeleggt, dann laot se hennig maken un nich graut quiärlen mött’t.

Se iam almetiĝos estonte la hakil’, vi tiam ne lamentu, toleru en trankvil’.

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18).

Arg-248-501 (2004-06-30 15:23:40)

Mit freundlicher Genehmigung des Verfassers, Herrn Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, B. R. Deutschland), entnommen aus dem Buch “Liäbensbeller”, erschienen in 1998 im Verlag E. Holterdorf, Ruggestr. 27 - 29, D-59302 Oelde.

Traduko de la Basgermana poemo “De aolle Boom” de Joseph Düpjohann (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1930-10-18) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2003-02-24.

MR-400-1 / Arg-248-502 (2004-06-30 15:24:50)

Kun afabla permeso de l’ aŭtoro, sinjoro Joseph Düpjohan (Ostenfelder Str. 28, D-59302 Oelde, Germanio), prenita el la libro “Liäbensbeller” (“Vivobildoj”), kiu aperis en 1998 en la eldonejo E. Holterdorf, Ruggestr. 27 - 29, D-59302 Oelde, F. R. Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=248&version-id=501,502

2aŭ: la tempo ne halteblas, forfluas daŭre ĝi.