1/1

Adam Mickiewicz,  Adam Mickiewicz,
Przypomnienie  Memorigo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Lauro, czyli ż te piękne wieków naszych lata jeszcze siękiedy twojej malująpamięci, kiedyśmy sami tylko i sobązajęci, dbać nie chcieli o resztęobcego nam świata.

Laŭra, ĉu niaj belaj jaroj de kunesto estas jam ne entute de vi forgesitaj, kiam ni nur pri ni, pri ni mem okupitaj, volis tute ne zorgi pri l’ fremda mondresto?

Chłodnik, co sięzielonym jaśminem wyplata, strumień, co z miłym szmerem po łące siękręci; tam nas często, wzajemne tłumaczących chęci, późnej nocy miłosna osłoniła szata.

Kie malvarmetec’ el jasmen’ elplektiĝis,^{2} kie la rivereto susure fluadis, tie ofte ni am-dezirojn malkaŝadis unu al la alia, kaj per nokt’ kovriĝis.

A księżyc, spod bladego wyjrzawszy obłoku, śnie żne piersi i złote rozświecał pierścienie, boskiego wdziękom twoim przydając uroku.

Malantaŭ pala nubo la luno vidiĝis, prilumante neĝ-bruston kaj ringojn el oro; al via ĉarmo dia graci’ aldoniĝis.

Wtenczas serca porywa słodkie zachwycenie, usta sięspotykają, oko ginie w oku, łza ze łzą, i z westchnieniem miesza sięwestchnienie.

Kiel mia raviĝis tiam via koro, buŝ’ al buŝo, okulo en okul’ perdiĝis, ĝem’ kun ĝemo kaj ploro miksis sin kun ploro.

Verkinto de tiu ĉi Pola poemo estas Adam Mickiewicz (Adamo Mickjeviĉo, ∗1789 – †1855).

Arg-247-499 (2010-08-15 19:37:37)

Korektita versio de l’ 31.03.2005. (Ŝanĝitaj estas la vortoj “pamięcy” al “pamięci”, “zajęcy” al “zajęci”, “dbaç” al “dbać”, “samy” al “aami” kaj “wyrzawszy” al “wyjrzawszy”.)

Traduko de la Pola poemo “Przypomnienie” de Adam Mickiewicz (Adamo Mickjeviĉo, ∗1789 – †1855) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

MR-061-3b / Arg-247-500 (2004-06-20 18:48:29)

2aŭ eble: kie malvarmetec’ el jasmen’ etendiĝis,

http://www.poezio.net/version?poem-id=247&version-id=499,500