1/2

Hans Christian Andersen,  Hans Christian Andersen,  Hans Christian Andersen,
Infanrimaĵo  Ein Kinderreim  Et børnerim
tradukita de Manfredo Ratislavo  tradukita de Manfred Retzlaff

Pupo mia, dancu vi! Kiel bela estas ĝi, la fraŭlin’! Kaj ankaŭ la kavalir’ aspektas ja en la blua frako tre elegante, aŭ ĉu ne? Estas belaj li kaj ŝi. Pupo mia, dancu vi!

Tanze, tanze, Püppchen mein! Nein, wie ist das Fräulein fein! Ebenso der Kavalier, In dem Rock gefällt er mir, Mit den Handschuhn und dem Hut, Auch die Hosen stehn ihm gut. Er ist fein und sie ist fein. Tanze, tanze, Püppchen mein!

Danse, danse, dukke min! Nej, hvor frøkenen er fin! Kavaleren ligeså, han har hat og handsker på, bukser hvide, kjole blå, ligtorn på de store tå. Han er fin, og hun er fin. Danse, danse, dukke min!

Jen la pup’ de l’ lasta jar’, kun la flava kapharar’! Estas ĝi la Lizinet’, la malnova lud-pupet’. Venu, olda amikin’, mi nun volas lavi vin. Vi nun dancu ĉiuj tri! Rigardindas tio ĉi!

Lieschen mit dem blonden Haar, Püppchen aus dem letzten Jahr, Ist gewaschen und geputzt, War doch vorher sehr verschmutzt, Ist jetzt wieder ganz wie neu. Kommt zu mir nun alle drei! Ihr sollt mit mir tanzen gehn, Lohnt sich wirklich anzusehn!

Her er gamle Lisemor! Hun er dukke fra i fjor; håret nyt, de er af hør, panden vasket er med smør; hun er ganske ung igen. kom nu med, min gamle ven! I skal danse alle tre. Det er penge værd at se.

Dancu, mia pupo kun la aliaj pupoj nun! Paŝo flanken, unu klin’! Ĉiam tenu rekte vin! Vi turniĝu kiel rad’, tre sanigas la dancad’! Plaĉas tio ĉi, ĉar vi estas ĉarmaj ĉiuj tri.

Tanze, tanze, Püppchen mein, Tanze richtig, so ist’s fein! Fuß nach außen, hier entlang! Siehst so süß aus, bist so schlank! Neige dich und dreh’ dich rund, Das macht Spaß und ist gesund! Das ist niedlich anzusehn, Ja, ihr drei seid alle schön.

Danse, danse, dukke min! Gør de rette dansetrin! foden udad, hold dig rank, så er du så sød og slank! Neje, dreje, snurre rundt, Det er overmåde sundt! Det er nydeligt at se, I er søde alle tre.

…  …  …

2/2

Traduko de la Dana poemo “Et børnerim” de Hans Christian Andersen (Johano Kristiano Andersen’, ∗1805-04-02 – †1875-08-04) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1991-08.

MR-248-1 / Arg-246-497 (2005-04-22 19:40:53)

Traduko de la Dana poemo “Et børnerim” de Hans Christian Andersen (Johano Kristiano Andersen’, ∗1805-04-02 – †1875-08-04) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1991-08.

Arg-246-498 (2004-06-20 14:24:47)

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Hans Christian Andersen (Johano Kristiano Andersen’, ∗1805-04-02 – †1875-08-04).

Arg-246-496 (2004-06-10 11:35:04)

http://www.poezio.net/version?poem-id=246&version-id=497,498,496