Inhaltsverzeichnis

N. N. 32, Elkreskis rozbranĉeto; N. N. 32, Rozbranĉo forĝermadis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

N. N. 32, Elkreskis rozbranĉeto; N. N. 32, Rozbranĉo forĝermadis  2/3
N. N. 32,  N. N. 32,
Elkreskis rozbranĉeto  Rozbranĉo forĝermadis
tradukita de Joachim Gießner  tradukita de Felix Ney

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra nokto laŭ diro de profet’.

Rozbranĉo forĝermadis el trunk’ de nobelec’. Prauloj jam kantadis: de Jiŝaj ĝia spec’. Floreton portis ĝi, en akra vintro estis, Je horo de noktmez’.

2. Ja naskis tiu rozo - Jesaj’ prognozis ĝin - el sia korpo sproson Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Di-infanon por tuta mond’ konsol’.

La branĉo anoncita Jesaja de profet’: Maria netuŝita, de kiu la floret’. Eterne volis Di’: naskinta infaneton Plej pura restis ŝi.

3. Kaj tiu belfloreto tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de ni. Vi hom’ kaj vera Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por ni.

De tiu eta floro alvenas bonodor’ Ĝi brilas en la koro, mallumon pelas for. Homido, Dia Vort’, nin el sufero helpas, De pek’ Savant’ kaj mort’.

…  …

N. N. 32, Elkreskis rozbranĉeto; N. N. 32, Rozbranĉo forĝermadis  3/3

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Felix Ney.

Arg-618-1246 (2012-10-18 22:27:59)

Tiu ĉi Esperantigo troviĝas en la retejo http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ r/ rozbrancx1. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1244,1246