1/1

Christian Winther,  Christian Winther,
Hvile  Sun’ estingiĝis

tradukita de Hans Erik Jensen

Solen er slukket, dagen forstummer, skyerne stå ved himlens rand, stjernerne smile; drømme og slummer favne i stilhed hav og land.

Sun’ estingiĝis, tag’ denove mortis, Nuboj leviĝis, nokton al ni portis, steloj ridetas milde sur ĉielo tra la malhelo.

Ak, når min dag nu snart er til ende, kunne jeg da, som blomsten der, hylle mit hoved blødt og mig vende trygt mod det unge morgenskær!

Ho, kiam venos al mi la tagfino, do mi ĝin benos pie per kapklino. Fine mi dormos pace kiel floro ĝis la aŭroro!

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876).

Arg-244-493 (2004-06-10 11:09:37)

Traduko de la Dana poemo “Hvile” de Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876) en Esperanton de Hans Erik Jensen (†1973-06-18).

Arg-244-923 (2008-09-14 00:00:04)

La kanto-teksto estas libere tradukita de la dana esperantisto Hans Erik Jensen. La traduko troviĝas en la kant-libreto “Kantu”, eldonita de H. E Jensen kaj Harald Grønborg, sur la paĝo 18, kanto n-ro 17. Ĝi estas kantebla laŭ melodio de Hakon Andersen (laŭ indiko notita super la teksto en la kantlibreto.) Pri Hans Erik Jensen vidu ankaŭ la retejon: http: // www. esperantonia. dk/ bio-hej. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=244&version-id=,493,923