1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Teksista kanto  Teksista kanto  Die schlesischen Weber
translated by Alfred Conzeth  translated by Manfredo Ratislavo

Nenia larmeto en sombraj okuloj, Jen sidas teksistoj, mizeraj povruloj; Germana Praregno, mort-tukon ni teksas, Kaj en ĝin trioblan malbenon ni plektas. Ni teksas, ni teksas!

Ĉe siaj teksiloj la dentojn grincante Sidadas teksistoj jen, ne plorante: Ni teksas trioblan malbenon por vi En vian morttukon, Germani’. Ni teksas, ni teksas!

Im düstern Auge keine Träne,

Sie sitzen am Webstuhl und fletschen die Zähne: Deutschland, wir weben dein Leichentuch, Wir weben hinein den dreifachen Fluch. Wir weben, wir weben!

Malbenon al Dio, la blinda, la surda, Al kiu ni preĝis en kredo absurda. Ni vane esperis, ni vane predikis - Li trompis simie, nin eĉ mistifikis. Ni teksas, ni teksas!

Malbenon al tiu ĉi surda Dio, Infane ni kredis je la religio. Ja vane esperis, atendis ni, Simiumis kaj mistifikis nin Li. Ni teksas, ni teksas!

Ein Fluch dem Gotte, dem blinden, dem tauben, Zu dem wir gebetet mit kindlichem Glauben. Wir haben vergeblich gehofft und geharrt, Er hat uns geäfft und gefoppt und genarrt. Wir weben, wir weben!

Malbenon al Reĝo, al reĝ’ de riĉuloj, Ne vidas suferon de ni mizeruloj, Li premas el ni ja la lastan et-pundon Kaj lasas mortigi nin kiel fi-hundon. Ni teksas, ni teksas!

Malbenon al tiu fireĝ’ de l’ riĉuloj, Kiu ne kompatis je ni mizeruloj, Ĉantaĝas la lastajn groŝojn el ni, Kiel hundojn nin pafmortigigas li. Ni teksas, ni teksas!

Ein Fluch dem König, dem König der Reichen, Den unser Elend nicht konnte erweichen, Der uns den letzten Groschen erpreßt Und uns wie Hunde erschießen läßt. Wir weben, wir weben!

Malbenon al nia Patrujo maljusta, Jen kie prosperas nur trompo embuska, Jen kie ĉe putro nur morta kaduko; Germana Praregno, jen via mort-tuko! Ni teksas, ni teksas!

Malbenon al tiu ĉi falsa patrio, Kie nur prosperas la koterio, Kie estas rompata ĉiu juna flor’,^{3} Kie regas de l’ putro la odor’ - Ni teksas, ni teksas!

Ein Fluch dem falschen Vaterlande, Wo nur gedeihen Trug und Schande, Wo jede Blume früh geknickt, Wo Fäulnis und Moder den Wurm erquickt - Wir weben, wir weben!

…  …  …

3aŭ: Kie frue rompatas ĉiu flor’,

2/2

Navedo flugas kaj krakas teksil’,

Ni teksas senlace dum nokta trankvil’ – Morttukon ni teksas, Germanujo, por vi,^{4} Enteksas trioblan malbenon ni, Ni teksas, ni teksas!

Das Schiffchen fliegt, der Webstuhl kracht, Wir weben emsig Tag und Nacht - Altdeutschland, wir weben dein Leichentuch, Wir weben hinein den dreifachen Fluch, Wir weben, wir weben!

Translation of the German poem “Die schlesischen Weber” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Alfred Conzeth (∗1913-12-08 – †1998-05-16).

Arg-243-492 (2004-06-02 21:43:47)

Alfred Conzeth vivis en Mettmann ĉe la germana urbo Düsseldorf. Li estis profesia presisisto kaj korektisto ĉe la eldonejo Droste en Düsseldorf. Li mem eldonis Esperanto-broŝurojn kaj diversajn tradukojn kaj tradukis ankaŭ mem. Li estis dum multaj jaroj la eldonisto de la informilo de la Esperanto-Societo de Düsseldorf, la “Radsaltanto”. [Laŭ informo el la libro “Esperanto - ein Ausweg aus Babylon? 95 Jahre Esperanto in Düsseldorf”, eldonita en 2002 de Edeltraud kaj Max Hans-Jürgen Mattusch kunlabore kun la Esperanto-Societo Düsseldorf] Translation of the German poem “Die schlesischen Weber” by Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-243-491 (2005-11-20 18:13:42)

Esperantigita de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff) en 2001-04-08 laŭ la germanalingva teksto, kiu post la publikigo de la unua versio en la revuo “Vorwärts!” (= “Antaŭen!”), eldonita de germanaj fuĝintoj, estis diskonigita en Germanio sur flugfolioj. En tiu flugfolia versio la poemo havis la titolon “Weberlied” (= “Teksista kanto”). [Laŭ interreta informo de l’ 27.05.04 de la Instituto Heinrich Heine, Düsseldorf, s-ino Marianne Tilch.] Author of this German poem is Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-243-490 (2005-11-20 17:47:50)

Deutschsprachige Fassung des Gedichtes, das ursprünglich mit der Überschrift �Die armen Weber“ in der deutschen Emigrantenzeitschrift �Vorwärts!“ am 10.07.1844 in Paris veröffentlicht worden war. In dieser Flugblattfassung hatte das Gedicht die Überschrift �Weberlied“. [Laut Netznachricht vom 27.05.04 des Heinrich-Heine-Instituts Düsseldorf, Frau Marianne Tilch.]

4aŭ: Morttukon, ni teksas por vi, Germani’, Trioblan malbenon enteksas ni.

http://www.poezio.net/version?poem-id=243&version-id=492,491,490