1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
La Sileziaj teksistoj  Die schlesischen Weber

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ĉe siaj teksiloj la dentojn grincante Sidadas teksistoj jen, ne plorante: Ni teksas trioblan malbenon por vi En vian morttukon, Malnov-Germani’. Ni teksas, ni teksas!

Im düstern Auge keine Träne

Sie sitzen am Webstuhl und fletschen die Zähne: Deutschland, wir weben dein Leichentuch, Wir weben hinein den dreifachen Fluch - Wir weben, wir weben!

Malbenon al Dio, al kiu pro nia Mizero ni preĝis en kredo pia; Ja vane esperis, atendis ni, Nin mistifikis kaj trompis Li. Ni teksas, ni teksas.

Ein Fluch dem Gotte, zu dem wir gebeten In Winterskälte und Hungersnöten; Wir haben vergebens gehofft und geharrt, Er hat uns geäfft, gefoppt und genarrt - Wir weben, wir weben!

Malbenon al tiu ĉi reĝ’ de l’ riĉuloj, Kiu ne kompatis je ni mizeruloj, Ĉantaĝas la lastajn groŝojn el ni, Kiel hundojn nin pafmortigigas li. Ni teksas, ni teksas.

Ein Fluch dem König, dem König der Reichen, Den unser Elend nicht konnte erweichen, Der den letzten Groschen von uns erpreßt Und uns wie Hunde erschiessen läßt - Wir weben, wir weben!

Malbenon al tiu ĉi falsa patrio, Kie nur prosperas la koterio, Kie estas rompata ĉiu juna flor’,^{3} Kie regas de l’ putro la odor’ - Ni teksas, ni teksas!

Ein Fluch dem falschen Vaterlande, Wo nur gedeihen Schmach und Schande, Wo jede Blume früh geknickt, Wo Fäulnis und Moder den Wurm erquickt - Wir weben, wir weben!

Navedo flugas kaj krakas teksil’, Ni teksas senlace dum nokta trankvil’ – Morttukon ni teksas, Germanujo, por vi,^{4} Enteksas trioblan malbenon ni, Ni teksas, ni teksas.

Das Schiffchen fliegt, der Webstuhl kracht, Wir weben emsig Tag und Nacht - Altdeutschland, wir weben dein Leichentuch, Wir weben hinein den dreifachen Fluch, Wir weben, wir weben!

…  …

3Kie frue rompatas ĉiu flor’,

4Morttukon, ni teksas por vi, Germani’, Trioblan malbenon enteksas ni.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Die schlesischen Weber” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 2004-05-31.

MR-347-2-1 / Arg-240-489 (2004-06-02 11:46:37)

Esperantigo laŭ la dua germanalingva teksto, kiu estis – kun la rimarkigo “de la poeto reviziita” - eldonita en 1846 de H. Püttmann en la volumo “Album. Originalpoesien” (= “Albumo. Originaj poeziaĵoj”). [Laŭ interreta informo de l’ 27.05.2004 de la Instituto Heinrich Heine, Düsseldorf, s-ino Marianne Tilch.] Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17), publikigita 1846.

Arg-240-479 (2004-06-02 11:33:30)

Ursprünglicher deutschsprachiger Text der zweiten Fassung des Gedichtes, die im Jahr 1846 von H. Püttmann in der Gedichtsammlung �Album. Originalpoesien“ – mit dem Vermerk �vom Dichter revidirt“ - herausgegeben worden ist. [Laut Netznachricht vom 27.05.04 des Heinrich-Heine-Instituts Düsseldorf, Frau Marianne Tilch.]

http://www.poezio.net/version?poem-id=240&version-id=489,479