1/2

Ludvig Bødtcher,  Ludvig Bødtcher,
Fredensborg  Fredensborg

tradukita de Manfredo Ratislavo

Se nebuliĝas la racio kaj superŝaŭmas en mi ĉio, ho, Fredensborg’, min tiru vi en vian pacon, ke mildiĝu kaj enarbare rekalmiĝu la ŝtormo de l’ junec’ en mi!

Omtåge sanserne forstanden, vil bægret skumme over randen – drag, Fredensborg! mig til dit brust! Og lad det sværmeriske stille i dine skove sødt formilde det vilde i min ungdomslyst!

Se ronĝas min ĉagren-doloro mortige, mute en la koro, mi ree fuĝas serĉi vin, iradi tra la verdaj haloj, ĝis viaj ravaj najtingaloj per sia kant’ plorigis min.^{3} Og nager kummer på mit hjerte, er stum og dødelig min smerte, da flyer jeg atter til dit hegn! Gå atter i de grønne sale, indtil at dine nattergale har smelter skyerne til regn.

Nur vi en miaj pensoj ĉiam vivadu, ĝis elbatos iam la kor’ en mi, sen ĝoj’ kaj zorg’! Ĝis mutos birdoj sur la kverko kaj iĝos el la ligno ĉerko kaj tombo – mia Fredensborg’!^{4} Ja, du skal leve i min tanke, til hjertet hører op at banke for jordisk fryd og jordisk sorg! Til fuglen tier hist på kviste, og træet bliver til en kiste, og graven selv til Fredensborg!

…  …

3aŭ eble: plorsolve resanigis min. 4La dana vorto �Fredensborg“ signifas �pac-kastel’“-on. Ĝi estas reĝa kastelo kaj parko situanta sur la insulo Zelando ne malproksime de la dana ĉefurbo Kopenhago.

2/2

Traduko de la Dana poemo “Fredensborg” de Ludvig Bødtcher (∗1793-04-22 – †1874-10-01) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-09.

MR-156-2 / Arg-238-477 (2004-05-17 16:13:58)

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Ludvig Bødtcher (∗1793-04-22 – †1874-10-01).

Arg-238-476 (2004-05-17 16:29:53)

http://www.poezio.net/version?poem-id=238&version-id=477,476