1/1

Ludvig Bødtcher,  Ludvig Bødtcher,
Fredensborg  Fredensborg

tradukita de Manfredo Ratislavo

Omtåge sanserne forstanden, vil bægret skumme over randen – drag, Fredensborg! mig til dit brust! Og lad det sværmeriske stille i dine skove sødt formilde det vilde i min ungdomslyst!

Se nebuliĝas la racio

kaj superŝaŭmas en mi ĉio, ho, Fredensborg’, min tiru vi en vian pacon, ke mildiĝu kaj enarbare rekalmiĝu la ŝtormo de l’ junec’ en mi!

Og nager kummer på mit hjerte, er stum og dødelig min smerte, da flyer jeg atter til dit hegn! Gå atter i de grønne sale, indtil at dine nattergale har smelter skyerne til regn.

Se ronĝas min ĉagren-doloro mortige, mute en la koro, mi ree fuĝas serĉi vin, iradi tra la verdaj haloj, ĝis viaj ravaj najtingaloj per sia kant’ plorigis min.^{3}

Ja, du skal leve i min tanke, til hjertet hører op at banke for jordisk fryd og jordisk sorg! Til fuglen tier hist på kviste, og træet bliver til en kiste, og graven selv til Fredensborg!

Nur vi en miaj pensoj ĉiam vivadu, ĝis elbatos iam la kor’ en mi, sen ĝoj’ kaj zorg’! Ĝis mutos birdoj sur la kverko kaj iĝos el la ligno ĉerko kaj tombo – mia Fredensborg’!^{4}

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Ludvig Bødtcher (∗1793-04-22 – †1874-10-01).

Arg-238-476 (2004-05-17 16:29:53)

Traduko de la Dana poemo “Fredensborg” de Ludvig Bødtcher (∗1793-04-22 – †1874-10-

01) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-09.

MR-156-2 / Arg-238-477 (2004-05-17 16:13:58)

http://www.poezio.net/version?poem-id=238&version-id=476,477

3aŭ eble: plorsolve resanigis min.

4La dana vorto �Fredensborg“ signifas �pac-kastel’“-on. Ĝi estas reĝa kastelo kaj parko situanta sur la insulo Zelando ne malproksime de la dana ĉefurbo Kopenhago.