1/2

Christian Winther,  Christian Winther,  Christian Winther,
Efterklang  Nachklang  Postsonor’

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Manfredo Ratislavo

Jeg ser med vemod ej tilbage til vårens stille blomstertid; mit hjerte fører ingen klage, for solen ej er sommerblid.

Mit Wehmut denk’ ich nicht zurücke an jene Frühlingsblumenzeit; ich traur’ nicht nach dem Som-

merglücke, auch wenn der Winter nicht mehr

weit.

Ne reen vidas kun doloro mi al la floro-tempo nun; kaj ne bedaŭras mia ko-

ro, ke nun ne brilas jam la

sun’.

Jeg ved jo nok, min vandring

vender nu ned i vintrens kolde favn, hvor stilhed bor, hvor året

ender i gravens hjem o sikre havn.

Ich weiß es wohl, dass auf der Erde mein Wandern geht zu Ende bald, dass ich im Grabe ruhen werde im sichern Heim – ich bin ja alt.

Mi scias ja, ke proksi-

miĝas migrado mia al la fin’, ke vintre nun la jar’ fi-

niĝas, ke l’ tombo enhejmigos

min.^{2}

Men i mit hjertes dyb jeg føler endnu en vår, en sommerlyst, en ild, som vintrens sne ej køler, en klang, som aldrig vorder

tyst!

Und dennoch hört nicht auf zu

fühlen mein Herze warme Sommerfreud’, ein Feuer, das kein Schnee kann

kühlen, ein Klingen froher Frühlingszeit.

Sed tamen en la koro sen-

tas mi varman ĝojon de so-

mer’, sonadon, kiu ne silentas, kaj fajron de la prima-

ver’.

- Når da til slummer cithren hænges,

jeg aldrig siger den farvel; den vågner brat, så snart jeg

længes, og stemmer altid med min sjæl.

Wenn meine Leier auch nun hänget und schläft, ich sag’ ich nicht ade. Sie wacht stets auf, wenn es mich

dränget, von Freud’ zu singen und von Weh.

Pendigis mi nur mian li-

ron por dormo, ĝin ne metis

for; vekiĝas ĝi, se la sopiron por kanti sentas mia kor’.

…  …  …

2aŭ: ke tombo enhejmigos min.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876).

Arg-236-468 (2004-05-14 09:49:39)

Traduko de la Dana poemo “Efterklang” de Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-236-470 (2004-05-14 09:54:10)

Traduko de la Dana poemo “Efterklang” de Christian Winther (Kristiano Vintero, ∗1796 – †1876) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-02.

MR-067-3a / Arg-236-469 (2004-05-14 09:56:45)

http://www.poezio.net/version?poem-id=236&version-id=,468,470,469