1/2

Emanuel Geibel,  Emanuel Geibel,
Der Mai ist gekommen  Nun Majo alvenis

tradukita de Ferdinand Pfeil

1. Der Mai ist gekommen, Die Bäume schlagen aus, Da bleibe, wer Lust hat, Mit Sorgen zu Haus! Wie die Wolken dort wandern Am himmlischen Zelt, So steht auch mir der Sinn In die weite, weite Welt.

1. Nun Majo alvenis, Burĝonas la arbar’, La nuboj formigras Tra landoj kaj mar’, Aŭdiĝas en valoj Ĝojega birdkantad’, Sopiras mi la mondon Travagi en migrad’.

2. Herr Vater, Frau Mutter, Daß Gott euch behüt! Wer weiß, wo in der Ferne Mein Glück mir noch blüht; Es gibt so manche Straße, Da nimmer ich marschiert, Es gibt so manchen Wein, Den ich nimmer noch probiert.

2. Ho patro kaj panjo! Foriras mi kun Di’, Fremdlandan feliĉon Serĉados nun mi; Ne paŝis mi ĉiujn Vojetojn en la rond’, Ne trinkis mi ĉiun Bonvinon en la mond’.

3. Frisch auf drum, frisch auf drum Im hellen Sonnenstrahl! Wohl über die Berge, Wohl durch das tiefe Tal! Die Quellen erklingen, Die Bäume rauschen all; Mein Herz ist wie ’ne Lerche Und stimmet ein mit Schall.

3. Antaŭen, antaŭen, En bela sunbril’! El domo jam logas Alaŭdo per tril’, La fontoj murmuras, Zumadas la aer’, Ekĝojas mia koro En ĉarma la veter’.

4. Und abends im Städtlein, Da kehr ich durstig ein: “Herr Wirt, mein Herr Wirt, Eine Kanne blanken Wein! Ergreife die Fiedel, Du lustger Spielmann du, Von meinem Schatz das Liedel, Das sing ich dazu!”

4. En urbo vespere Gajigu min regal’, Ekbrilu bonvino En klara pokal’: Ekprenu gitaron, Gajega muzikant’! Pri mia dolĉulino Eksonu bela kant’!

…  …

2/2

5. Und find ich keine Herberg, So liege ich zur Nacht Wohl unter blauem Himmel, Die Sterne halten Wacht; Im Winde die Linde, Die rauscht mich ein gemach, Es küsset in der Frühe Das Morgenrot mich wach.

5. Se foje mi dormos Sen lito sub mantel’, La steloj min gardos Sub blua ĉiel’, Per dolĉa murmuro Lulados min tili’, Min vekos frumatene Unua sunradi’.

6. O Wandern, o Wandern, Du freie Burschenlust! Da wehet Gottes Odem So frisch in die Brust; Da singet und jauchzet Das Herz zum Himmelszelt: Wie bist du doch so schön, O du weite, weite Welt!

6. Migrado, migrado,

libera vivoĝoj’! Ĉar Dia spirado Min tuŝas en voj’, La koro ĝojegas De l’ mont’ al mara ond’ Vi estas belega, Vi vasta, vasta mond’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Emanuel Geibel, publikigita 1841.

Arg-235-464 (2010-05-01 22:42:36)

Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Emanuel_Geibel kaj la Esperantan version http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Emanuel_ Geibel .

Traduko de la Germana poemo “Der Mai ist gekommen” de Emanuel Geibel en Esperanton de Ferdinand Pfeil.

Arg-235-465 (2004-04-27 10:37:11)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la kantlibreto “La verdaj paseroj kantas”, eldonita de la Esperanto-Grupo Espero, Berlino, en 1948.